בדיקות איכות ו-Internet of Thingsהבלוג של iNT

פורסם ב24/08/2017

בדיקות איכות ו-Internet of Things

אינטרנט של הדברים – הגדרה

בדיקות איכות (QA) זהו תחום שנמצא כל הזמן שתנועה מתמדת והתפתחות, ואחת ההתפתחויות המעניינות הוא בדיקות איכות ב'אינטרנט של הדברים' (באנגלית Internet of things או בקצרה IoT). משמעותו הוא חיבור בין מכשירים פיזיים לבין אינטרנט, תוכנה, רשתות וחיישנים. החיבור מאפשר למשכירים לאסוף מידע ולתקשר יחד עם מכשירים אמתיים. יכולות האינטגרציה בתחום משתלבות בחיי היומיום שלנו כצרכנים וגם על הצורה בה התעשיות השונות מתקשרות אחת עם השנייה.

חוויית המשתמש היא משמעותית בתחום האינטרנט של הדברים בין היתר בגלל העיסוק המתמיד כיצד ניתן לשכלל ולשפר אותה. בין אם בממשק המשתמש הפרטי כמו שעון חכם העוקב אחר הפעילות הגופנית או הבתים החכמים שמכשירי החשמל מנוהלים על ידי חיישנים ומערכות ממוחשבות, וכמו-כן בניינים או תכנון עירוני שמשתמש ביכולות האוטומציה שלרשותו על מנת להקל ולשפר את אורח החיים היומיומי (לדוגמה הסדרי התנועה העירונית).

בדיקת איכות בתוכנה

בדיקות איכות ואינטרנט של הדברים

בדיקות איכות באינטרנט של הדברים ניתנות לחלוקה לפי שלושה מרכיבים עיקריים, כפי שכתבה חברת Cognizant:

  1. ה'דברים'- המוצרים הממוחשבים עצמם, המכילים חיישנים, מעבדים ותוכנות בעלי יכולת לתקשר.
  2. תשתיות התקשורת- רשתות תקשורת, בין אם קוויות או אלחוטיות (לדוגמה Bluetooth ו-Wi-Fi) המחברות את ה'דברים' לאינטרנט ומאפשרות תקשורת עם מכשירים אחרים.
  3. התשתית הממוחשבת- התוכנות, יכולות איסוף ושימור המידע ואפליקציות נוספות המייצרות שימושיות חדשה.

ההתפתחות והחדשנות המהירות והעקביות, יחד עם חשיבות חוויית המשתמש, מסבירות את מהות תפקידן של בדיקות האיכות ומדוע הן קריטיות להצלחה הטכנולוגית. בודק האיכות שעבר קורס בדיקות איכות נדרש בכל מרכיבי האינטרנט של הדברים- מבחינת התפעול, אבטחה ופרטיות המשתמש, ניהול ואחסון המידע וקלות השימוש והחיבור לרשתות ולאלמנטים או מכשירים אחרים.

משמעות בדיקות האיכות בתחום האינטרנט של הדברים

הבדיקות בתחום זה שונות במהותן, בעיקר בגלל הגורם הפיזי- האלמנטים הנוספים הם התפעול הגשמי ו/או המכני והמפגש בין אלו לבין התוכנה על ידי הרשת המחברת. עוד סיבה לחשיבותם של בדיקות האיכות היא בכפיפות הטכנולוגיות המשתכללות לחוקי השמירה על פרטיות המשתמש. ניתן לראות בסדרות משטרתיות כיצד זיהו את הרצח על ידי צמיד המעקב אחר הכושר, או בסדרות מתח איך האקרים משתלטים על מכשירי הבית כאמצעי איום או חטיפה של דייריו.

בדיקת איכות

לסיכום, בדיקות איכות בתחום האינטרנט של הדברים מתפרשות על גורמים שונים בשלושת המרכיבים והאינטגרציה שלהם וכמו-כן במגוון הגדול של היכולות והטכנולוגיות שמעלות דרישות שונות עבור בודק האיכות. תחום זה מרתק בהתפתחותו וביכולותיו באופן כלל, במיוחד עבור בודקי איכות ובודקי התוכנה מהתחום אשר ההתחדשות מוסיפה ומשנה אלמנטים בתפקידם. בשביל להישאר מעודכנים בעולם הטכנולוגי ובתחום הבדיקות בפרט חשוב לעקוב אחר מגמת העלייה המשמעותית המתמדת ולהיות ערניים להשפעותיה על הצרכנות הפרטית והתעשייתית.