קורס עיצוב אתריםהבלוג של iNT

פורסם ב07/04/2011

קורס עיצוב אתרים

אין היום כמעט עסק, רעיון או עמותה ואפילו אנשים פרטיים שאין להם ייצוג באינטרנט באמצעות אתר. אתרי האינטרנט הפכו בעולם המודרני לכרטיס ביקור, לאמצעי השיווק והמכירות, לתוכניה והקטלוג המודרנים וכן ללוח מודעות בעידן הדיגיטאלי. פיתוח אתרי אינטרנט היה בעבר נחלתם העיקרית של המתכנתים אולם כיום, עם העלייה מטאורית במהירויות מעבר המידע באינטרנט, גדלה ההבנה כי לצורך בניית אתר טוב ויעיל דרוש מעצב אתרים טוב שידע לתת את הלוק המתאים לאתר, לדאוג לאפשרויות ניווט נוחות בין דפי האתר, וידע לעצב אלמנטים ויזואליים ושמיעתיים התורמים להעברת המסר והמידע באופן אפקטיבי.
תקשורת חזותית החלה את דרכה לאו דווקא מהמדיה הדיגיטלית. עיצוב תמרורים הוא דוגמה טובה לכך: תמרור העצור למשל מורכב מיד פתוחה ומסגרת אדומה. הצבע האדום מרמז באופן תרבותי על סכנה, ואילו תנועת היד הפתוחה מדמה את התנועה של "חכה רגע, אל תזוז". אין צורך לקרוא שלטים ארוכים או לדעת עברית כדי להבין את משמעות התמרור עצור. באופן דומה, תכנון סמלים באתרי אינטרנט ותוכנות שונות צריך להיות כזה שהסימול המופיע על הכפתור יבהיר למשתמש בצורה קלה וברורה למה הכפתור או הסימון מיועד: למשל סימול של אצבע מורמת או אצבע המופנית כלפי מעלה יכולים לסמל – "הכל בסדר" או "אהבתי" לעומת אצבע המופנית כלפי מטה שמשמעה "לא כוס התה שלי". בעידן האינטרנט המהיר, עיצוב האתר מהווה חלק ניכר מההשקעה המושקעת באתר, כיוון שהאתרים מחד משמשים למיתוג ושיווק ומאידך כוללים אלמנטים רבים של מדיה מורכבת כתמונות, תלת מימד, וידאו, שמע ואנימציה, הדרישה למעצבים גרפיים טובים בעלי יכולות דיגיטליות והבנה בעיצוב אתרים הכולל גם אלמנטים של שימושיות, זמינות ותכנים רבה, ואת כל הדברים הללו ניתן ללמוד במסגרת קורס עיצוב אתרים.

עיצוב אתרים אפקטיבי לוקח בחשבון גורמים שונים:

  • שימושיות (Usability) – האתר צריך להיות מתוכנן כך שיהיה נוח וברור למשתמש עם מערכת ניווט קלה וברורה.
  • עיצוב ומראה – על האתר לשדר מראה אחיד, מקצועי, נעים ומעוצב, בהתאם לסגנון, לקהל היעד ולמטרות האתר.
  • תוכן – תכני האתר צריכים להיות מותאמים לקהל היעד ולמטרות און בה האתר לשרת.
  • זמינות – האתר צריך להיות נגיש ומותאם לקידום באמצעות מנועי חיפוש, רשתות חברתיות ומדיות פרסומיות אחרות.

למי מיועד קורס עיצוב אתרים?

קורס עיצוב אתרים מיועד לגרפיקאים ומעצבים שהתנסו ומכירים את תוכנות העבודה על תמונות ובעיקר את תוכנת פוטושופ. הקורס מיועד להכשיר גרפיקאים אלו בתחומים הספציפיים לעיצוב אתרי אינטרנט, תוך מתן דגשים מיוחדים בעיצוב הנוגעים לאתרים אלו, לדוגמה: גישות שונות לניווט פנימי בין דפי האתר.

מה נלמד בקורס עיצוב אתרים?

במסגרת הקורס לעיצוב אתרים לומדים הגרפיקאים את שפת התגיות שהדפדפנים השונים מבינים, שפת ה- HTML, וכן את הגדרות העיצוב הכוללות המאוחסנות בדפי CSS. בנוסף, לומדים הגרפיקאים כיצד לקחת תכנים שנוצרו בפוטושופ ולהתאימם לאינטרנט, וכן עוברים הכנה לעבודה מול מתכנתי האתר אשר יכולים לספק לדפים אותם מעצבים מעצבי האתר תכנים דינמיים.
בקורס לומדים הסטודנטים על בוריין שתי תוכנות נוספות: הדרימוויבר (תוכנה מתקדמת לבניית אתרים) ופלאש. פלאש משמש ליצירת אנימציות לאתרי אינטרנט ודפים אינטראקטיביים ואילו הדרימוויבר משמש לעיצוב דפי האתר, יצירת מערכת ניווט, קישורים, תפריטים, טבלאות ופריימים, ועוד.
נושא נוסף המכוסה על ידי קורס עיצוב אתרים הוא נושא תמחור האתר וכל הדרוש להעלותו אל רשת האינטרנט: רכישת דומיין, חבילת אחסון וחיבור האתר, העלאת האתר ועדכונו, שימוש ב- FTP ובסטטיסטיקות שונות. בנוסף, בדרך כלל בסיום בניית האתר, קיימת גם דרישה מצד בעלי העסקים לקדם אותו, וזאת ניתן ללמוד במסגרת קורס קידום אתרים.
הדרישה למעצבי אתרים טובים ובעלי כישורים החורגים מכישורי גרפיקאים בלבד הולכת ועולה בשנים האחרונות. גרפיקאים ומעצבים נדרשים להתאים את עיצוביהם לאינטרנט ולמדיה הדיגיטלית.  את ההכשרה הנדרשת למקצועות אלו ניתן להשיג באמצעות קורס לימודי עיצוב ופיתוח אתרים וכן בקורס גרפיקה ממוחשבת.