פיתוח אפליקציות – מה עדיף: אנדרואיד או אייפון?הבלוג של iNT

פורסם ב31/07/2016

פיתוח אפליקציות – מה עדיף: אנדרואיד או אייפון?

נכון ל 2016 הסטטיסטיקה מראה שקיימות בחנויות האפליקציות 2‪.‬2 מיליון אפליקציות אנדרואיד בגוגל פליי ו-2 מיליון אפליקציות אייפון באפסטור (לפי statista.com). ניתן להתרשם מהכמות האדירה של האפליקציות אך גם חשוב לשים לב לכמעט שיווין הקיים בין אפל לגוגל. בישראל, אירופה וארה״ב כמות המשתמשים באייפון דומה לכמות המשתמשים במכשירי אנדרואיד (גוגל).

אם ניקח בחשבון שכל יזם או חברה עסקית המשיקה כיום אפליקציה, שואפים להגיע לכמות הגדולה ביותר של משתמשים ועל כך בנויים רוב המודלים העסקיים של מיזמי אפליקציות, טבעי הדבר שתוכניות הפיתוח כוללות פיתוח אפליקציות הן לאנדרואיד והן לאייפון.

המצב בישראל

לעומת זאת, כאשר הולכים לשטח ובודקים במכללות בישראל שבהן מוכשרים מידי חודש מפתחים חדשים, מוצאים נתון מפתיע. הדרישה ללימודי קורס פיתוח אפליקציות לאנדרואיד גדולה בהרבה לעומת הדרישה ללימוד פיתוח אפליקציות לאייפון. אפשר למצוא לימודי אנדרואיד גם באוניברסיטאות ובקורסים פרטיים בצורה מקיפה, אך קורסי פיתוח לאייפון יש פחות באופן משמעותי.

אז מה קורה כאן בעצם? האם מתחיל להיווצר פער בין כמות המתכנתים לדרישה בפועל בשוק הטכנולוגי? יתכן מאוד שכן.

ניתן למנות מספר סיבות המסבירות פער זה לטובת לימודי אנדרואיד: שפת הפיתוח שבה משתמשים לצורך פיתוח אפליקציות אנדרואיד הינהJava‪ ‬ – שפה מוכרת וידועה למספר עצום של מתכנתים המגיעים לתחום המובייל גם מרקעים אחרים (מערכות server/client שונות).

לעומת זאת שפות הפיתוח של אייפון פחות פופולריות: objective-c הוותיקה הנחשבת לשפת יחסית מסורבלת וקשה להבנה. שפת Swift חדשה יחסית (קימת כשנתיים). שתי שפות אלו של אפל לא קיימות עדיין בשום פלטפורמות פיתוח אחרות מלבד מערכות של אפל.

פיתוח אפליקציות – מאיפה מתחילים?

בנוסף, תנאי הסף להתחלת פיתוח אפליקציות למכשירי אייפון יותר יקרים לעומת אנדרואיד. אפל הגבילה את סביבת הפיתוח למחשבי mac בלבד, שעלותם גבוהה בד״כ פי-2 ממחשבים אחרים מבוססי מערכת הפעלה של windows המתאימים לפיתוח אנדרואיד. כמו כן נדרש חשבון מפתח באפל בעלות שנתית של 99$ לעומת 25$ חד פעמי באנדרואיד.

חשוב להכיר עובדות נוספות כאשר בוחרים שפת פיתוח ללימוד: לפני מספר חודשים דווח כי גוגל שוקלת לאמץ את שפת הפיתוח החדשה של אפל Swift לפיתוח עבור מכשירי אנדרואיד.

כמו כן בוצעו לאחרונה מספר השוואות מעניינות המוכיחות את כי כאשר סופרים את כמות שורות הקוד שיש לכתוב בפיתוח אפליקציה לאנדרואיד מדובר בממוצע בכ – 30% יותר לעומת כאשר כותבים את אותה אפליקציה לאייפון.

לסיכום

ריבוי סוגי המכשירים המריצים אנדרואיד דורש עבודת התאמה ארוכה ומייגעת הרבה יותר לעומת ההתאמות הדרושות למכשירי אייפון.

לכן, ניתן להסיק שעבודת המפתח בפיתוח לאייפון יכולה להיות הרבה יותר פשוטה מאשר פיתוח לאנדרואיד, יתרון המאפשר לימוד מהיר וכניסה קלה יותר למפתחים מתחילים. לכן כדאי לשקול את

היתרונות שבלימוד פיתוח אפליקציות לאייפון, שכיום פחות ידועים לרוב ציבור המפתחים.

בראיה קדימה, השוק ההייטק הישראלי ידרוש בשנים הקרובות מספר זהה של מפתחי מובייל לאנדרואיד ולאייפון.