מנתח מערכות מידע – מקצוע מרתק, נדרש ומבוקשהבלוג של iNT

פורסם ב20/08/2014

מנתח מערכות מידע – מקצוע מרתק, נדרש ומבוקש

כשם שבניית בניין מתחילה בתכנון, תוך לקיחת בחשבון את צרכי הלקוח, מקצועיות האדריכל ,עבודתו של המהנדס ומקצועיותו של הקבלן, עד לקבלת המוצר המוגמר: בניין בנוי לשביעות רצון הלקוחות ומותאם אישית לצרכיהם. על פי הקבלה זו, מנתח מערכות מידע בעולם המחשוב הוא בבחינת ה"אדריכל".

מנתח מערכות- מה נדרש ממנו?

נדרש ממנו לשלב בין מדעי הניהול לבין מדעי המחשב באופן יישומי ופרקטי בשטח. שילוב בין שתי נישות אלה מאפשר לאיש המקצוע לבחון פרספקטיבה או מערכת טרם מחשובה, למצוא את הקשריה הלוגיים, לבצע אנליזה ובחינה מדוקדקת על מנת לייצג אותה באופן פרקטי באמצעי המחשוב העומדים לרשותנו. נשמע פשוט? כלל לא. נשמע מרק? בהחלט. אם אתם רוצים לקחת חלק בעולם מרתק זה- לימודי ניתוח מערכות מיועד לכם. על מנתח מערכות מידע לדעת לייצור תוצר בפורמט של מסמך ייזום, ניתוח מצב קיים בשטח, אפיון מצבים מצויים, יעדים רצויים וכדומה. על פי המכון הישראלי לטכנולוגית מידע מנתח מערכות הוא האחראי על מערכות התכנון, הבניה וההטעמה, ובנוסף הוא בבחינת החוליה המקשרת בין הלקוחות לבין הצוות המקצועי כבר מהשלב הראשוני הכרוך בתכנון, המשך לשלבים מתקדמים הכרוכים בניסיונות בשטח ועד לשלב המגמר הרצוי: מערכת מוגמרת ומתפקדת כהלכה. חשוב לציין כי ניתוח מערכות מידע זהו מושג שמתייחס לדרישות המערכת טרם פיתוח מערכת המידע, אולם ניתן לבצוע בכל שלב ושלב, לרבות שלב המחשוב ותפקודה השוטף בשטח. כלומר, גם בעת המערכת הוקמה והיא "רצה"- ניתן להכניס בה שינויים בהתאם לצרכי הלקוח, הארגון או החברה. מנתח מערכות מידע מאפשר התאמה של מערכת מידע לחברה או לארגון. עליו לחקור וללמוד את הארגון בשבילו הוא עובד, ולהתאים לו את המערכת ככפפה ליד בהתאם לצרכיו הארגון, דרישותיו וציפיותיו- היש תפקיד מאתגר יותר מזה? ניתוח מערכות מידע עוסק למעשה בניתוח הפונקציות, התפקידים והפעולות שעל המערכת הממוחשבת לבצע, את דרישות החומרה ואת דרישות התוכנה. המצב הרצוי הוא לבצע את ניתוח המערכת בשלבים מוקדמים יותר של התהליך, ולהשתמש בהם כהכנה לכתיבת התוכנה או מערכת התוכנות לצורך טיפול שוטף ושגרתי במערכת כולה.

ניתוח מערכות מידע- מאה אחוז של יעילות

תפקידו של מנתח מערכות מידע, בסיכומו של דבר, לייעל את המערכת כולה, לאתר, לנפות ולסלק את המרכיבים שאינם נחוצים למערכת ולמצוא קשרים טובים יותר בין המרכיבים הנחוצים לצורך ייעול התפקוד. הדרך ליישם ולבנות את המערכת בפועל מתבססת על עבודתו המקצועית של מנתח מערכות. עליו להבין את התמונה הן בכללותה והן ברמה של מרכיביה. לאחר מכן, הוא מסוגל להשתמש בידע ובבקיאות שלו, הבאים לידי ביטוי באינטגרציה של שלב הייזום, שלב האפיון ושלב העיצוב לעבר התוצאה הסופית.