ניתוח מערכות מידע – פרויקט טכנולוגי או פרויקט עסקי?הבלוג של iNT

פורסם ב09/08/2016

ניתוח מערכות מידע – פרויקט טכנולוגי או פרויקט עסקי?

אחד מהויכוחים הותיקים ביותר בארגונים נוגע לתחומי הסמכויות וההחלטות של המחלקות השונות, מאחר וכמעט כל החלטה בארגון משפיעה על כל הדרגים שבו. מערכת המחשוב הארגוני בכללה ומערכת המידע בפרט, מהווים דוגמה מצוינת לסלע מחלוקת כזה. מאחר ואם ההחלטה על בחירה במערכת מסוימת תינתן לאדם מייצג מכל אחת מהמחלקות השונות, המערכת האולטימטיבית שתתקבל, תהיה שונה לגמרי מזו שיצייר אדם ממחלקה אחרת.

למה מערכת מידע? מה רע בדף ועט?

מידע זמין הוא משאב יקר בארגונים, הוא משמש את עובדי המחלקות השונות בכל יום לצורך ביצוע עבודתם, הוא משמש את מנהלי המחלקות לצורך ניתוח נתונים וחיזוק נקודות חלשות (כגון ירידה נקודתית במכירות, או עובד שאיננו עומד ביעדים) והוא משמש גם את הדרג המנהל בארגון לצורך קבלת תמונה מציאותית ורוחבית של הארגון, שרטוט תחזיות וכד'. מובן מעליו כי כל דרג בארגון זקוק למידע מסוג שונה, בפילוחים אחרים ועם כלים מגוונים המיועדים לו.

מערכות המידע עוברות דירה

עד לפני מספר שנים, הייתה הפרדה ברורה בין התחומים: אנשי הטכנולוגיה עסקו בטכנולוגיה, ואילו אנשים המחלקות העסקיות והמנהלים בארגון עסקו בתחומים אחרים (שיווק, מכירות, כספים וכד'). באותה תקופה, מערכות מידע היו בשליטתם הבלעדית של אנשי הטכנולוגיות בארגונים, אולם, עם התבססות מעמדו של המידע הזמין בארגון ככלי עסקי לכל דבר, מערכות המידע, אפיון הצרכים הארגוניים והגדרת הדרישות מהן נוגעים לתחום אסטרטגיה עסקית, לא פחות ממה שהם נוגעים לתחום הטכנולוגי שבארגון, ומכאן עלה הצורך בדבר זה.

אז למה באמת אתם זקוקים?

ארגונים רבים נכנסים לתוך פרויקט של פיתוח מערכת מידע "תפורה" משלהם, או שינוי, שדרוג ושיפור המערכת הקיימת, מבלי לדעת בעצם למה הם זקוקים. הם יודעים, בגדול, שיש להם המון מידע, שאיכשהו, הם אמורים להפיק ממנו תועלת ולהפוך אותו למועיל, אולם אין להם מושג למה הם זקוקים, איזה מידע ישרת אותם ברמה העסקית ואיך צריכה להתנהג מערכת המידע שלהם. שינוי הגישה ומרכז הכובד של מערכות המידע (פחות טכנולוגיה, יותר חשיבה עסקית) הולידה אנשי מקצוע חדשים, אנשי ניתוח מערכות מידע. אנשי מקצוע אלה בוחנים את הצרכים בעין עסקית, מנתחים את התהליכים דרך אסטרטגיה עסקית של הארגון ויודעים לאפיין את הדרישות ואת יכולותיה של המערכת לענות על הצרכים העסקיים של הארגון.

לסיכום

כיום, הסימביוזה הזו, בין הטכנולוגי לעסקי, היא הדרך היחידה המוצלחת הקיימת להסתכל על פרויקט מערכת מידע ארגונית, מאחר וכל גישה אחרת, תותיר את הארגון במצב שבו מערכת המידע שלו איננה ממלאת את תפקידה כהלכה. לכן, כאשר ארגון מגיע למצב בו פיתוח מערכת מידע (או שדרוג מערכת מידע קיימת) עולה על הפרק, טוב יעשה, אם לא יותיר את המלאכה לאנשי הטכנולוגיה בלבד, אלא ישלב אותה כחלק מהאסטרטגיה העסקית שלו ויתייחס לנושא מכל הזוויות האפשריות. התחום מעניין אתכם? קורס ניתוח מערכות מידע פתוח כבר עכשיו להרשמה במכללה שלנו.