סיימת תואר? זה לא מספיקהבלוג של iNT

פורסם ב06/04/2016

ללמוד מקצוע – סיימת תואר? זה לא מספיק

אם אתם בוגרי תואר ראשון, או סטודנטים לתואר ראשון הנמצאים סמוך מאוד למועד סיום הלימודים, ראשית הרשו לנו לברך אתכם ולאחל לכם בהצלחה. כעת ברצוננו לשתף אתכם בעובדה שאתם ללא צל של ספק כבר מודעים אליה היטב – חלק ניכר מהתואר הראשון מוקדש ללימוד של נושאים שלא נוגעים בצורה ישירה בלשון המעטה בתחומי הליבה של תחום הלימודים.

נכון, בחרנו במילים עדינות כדי לנסח את עובדת החיים הפשוטה הזו, אבל רוב הסיכויים שאתם יושבים עכשיו מול המסך ומהנהנים בהסכמה, שכן כל כך הרבה שעות סמסטריאליות מוקדשות מדי שנת לימודים לנושאים בלתי רלוונטיים בעליל, עד שלפעמים קשה שלא לחייך לנוכח בזבוז הזמן המשווע ולו בשביל להימנע מתחושת תסכול.

לאור כל זאת, אין זה פלא שמדי שנה נפלטים ממוסדות ההשכלה הגבוהה עשרות אלפי סטודנטים ישירות לשוק העבודה, כשיש להם ביד תואר אקדמי, אבל אין להם באמת מקצוע והם חושבים ללמוד מקצוע. אם הסיטואציה הזו נשמעת לכם מוכרת, אנחנו מזמינים אתכם להמשיך ולקרוא. אם אתם לא בדיוק חשים הזדהות, ככול הנראה אתם נמצאים עדיין בתחילת הלימודים ולכן חשוב במיוחד שתקראו את המאמר הזה.

תואר אקדמי מול מקצוע – לחיי ההבדל הקטן

אז מה בעצם ההבדל בין אדם שלמד באקדמיה ומחזיק בתואר אקדמי לבין אדם שהחליט ללמוד מקצוע? ובכן, פחות או יותר שלוש שנים של לימודים לא פשוטים בכלל. אנחנו סמוכים ובטוחים שכבר יצא לכם להכיר לא אדם אחד ולא שניים שדיווחו לכם ממקור ראשון כי לאחר סיום הלימודים התקשו למצוא עבודה בתחום והאמת היא שאין זה פלא. זאת כיוון שתואר אקדמי בפירוש לא מהווה ערובה לקבלה לאף משרה.

על מנת להבין לעומק את ההבדל בין תואר אקדמי לבין מקצוע, ניתן למשל לתת את הדוגמה הקלאסית שמשווה בין מהנדס מיזוג אוויר לבין טכנאי מזגנים. מהנדס צעיר שזה עתה סיים את התואר שלו, נפלט לשוק העבודה כשהוא חסר ניסיון לאחר ארבע שנים לא פשוטות כלל וכלל. בדרך כלל הוא נמצא בלחץ שכן עליו להחזיר את ההלוואות שאפשרו לו להעביר את שנות הלימודים המאתגרות ודי מהר הוא מבין ששוק העבודה לא באמת המתין לו ולא בדיוק שש לקבל אותו בזרועות פתוחות.

לעומת זאת אותו טכנאי מזגנים שהחליט ללמוד מקצוע ספציפי, סיים את ההכשרה המקצועית שלו תוך חודשים ספורים ועד שהמהנדס סיים את הלימודים שלו, הספיק לצבור ניסיון מקצועי לא מועט בכלל ולהתמקד בתחום מסוים. וזהו למעשה כל ההבדל על רגל אחת – היכולת להתמקד ולהתמקצע בתחום ספציפי. החדשות הטובות הן שגם אם סיימתם כבר את לימודי התואר הראשון שלכם, זה עדיין לא מאוחר מדי ולמעשה התואר הראשון יכול להוות עבורכם יתרון משמעותי.

החלטתם ללמוד מקצוע – אז איפה מתחילים?

כעת בואו נאמר שיש לכם תואר ראשון בהנדסת מחשבים או במדעי המחשב, אבל אתם לא בדיוק יודעים מה הוא האפיק המקצועי המתאים לכם. במצב כזה כל שעליכם לעשות הוא להתעניין בקשר למוסד לימודים המלמד לימודי הייטק, שבו תוכלו ללמוד מקצוע שקשור לאפיק ספציפי אחד או יותר, בצורה מעמיקה.

דוגמה מצוינת למוסד לימודים המהווה אבן שואבת לבוגרי תואר ראשון המעוניינים ללמוד מקצוע ניתן למצוא למשל במכללת iNT. היתרון של הלימודים במכללה בא לידי ביטוי בכך שהם מאפשרים לסטודנטים להתעמק ולהתמקד בנושאי הליבה של התואר שלהם מצד אחד, אבל מצד שני לעבור מסלולי הסבה שונים.

בואו נאמר למשל שתמיד היו לכם נטיות אמנותיות, אבל את התואר שלכם במחשבים סיימתם בעיקר כדי לרצות את ההורים ואפילו הצלחתם לסיים אותו עם ציונים לא רעים בכלל. במקרה הזה, באפשרותכם ללמוד מקצוע של גרפיקה לדיגיטל ולעבור הכשרה מקיפה בתחום העיצוב הגרפי. קורסים נוספים שניתן לקחת הם שיווק דיגיטלי, עיצוב חווית משתמש, מבחר קורסים של בדיקות תכנה, מגוון קורסים בנושאי תשתיות תקשורת ומערכות הפעלה ועוד.

נסו לדמיין לרגע שאתם בוחנים שני טפסים של קורות חיים שנשלחו אליכם ממועמדים לעבודה ואתם צריכים להחליט מי מהמועמדים מתאים יותר. שני המועמדים בוגרי תואר ראשון, רק שאחד מהם טרח להתמקצע בתחום ספציפי לאחר סיום הלימודים כדי להרחיב את הניסיון המקצועי שלו ואת ההיכרות שלו עם נבכי התחום ואילו השני הגיש מועמדות מיד עם סיום התואר. לעניות דעתנו, התשובה ברורה מאליה.

לסיום, על קצה המזלג נציין כי במכללת iNT פועל מרכז השמה המסייע לבוגרי הקורסים השונים להיחשף לארגונים ולמעסיקים פוטנציאליים ולהשתלב בעבודה בהייטק עם סיום הלימודים ואפילו במהלכם כך שמומלץ להתעניין. בהצלחה, כבר איחלנו?