הסבה מקצועית – "עורך דין או רופא": למה להגביל את עצמך לחשיבה של העולם הישן?הבלוג של iNT

פורסם ב06/04/2016

הסבה מקצועית – "עורך דין או רופא": למה להגביל את עצמך לחשיבה של העולם הישן?

באחת מהבדיחות הקלאסיות ביותר שישנן, אישה נרגשת מנסה למצוא בהיסטריה רופא באולם קולנוע חשוך. ברגע שאחד מהצופים חש לעזרתה, מעדכן שהוא אכן רופא ושואל מה בדיוק קרה, ממהרת הגברת להציג את בתה הבכורה ושואלת האם יש סיכוי שישמח לצאת אתה לדייט. אז נכון, מדובר אמנם בהקצנה של המציאות אבל בכל צחוק יש לא מעט מן האמת וספציפית בבדיחה הזו יש הרבה מאוד מן האמת.

במשך עשרות שנים המקצועות בעלי ההילה הזוהרת ביותר היו מקצועות הרפואה ועריכת הדין, כשקרנם של מקצועות אלה נמצאת בירידה מתמדת כתוצאה מאי אילו גורמים בלתי נמנעים. זוהי הסיבה בגינה התפישה לפיה לימודי משפטים או רפואה הם כל מה שצריך כדי להסתדר בחיים, מאפיינת את החשיבה של העולם הישן ולא נגזים אם נכתוב כי אינה רלוונטית עוד לעולם המודרני, של שנת 2016.

אז מה בדיוק התפספס שם?

רק כדי לסבר את האוזן בנוגע למצב העגום שבו נמצאים אנשי המקצוע העוסקים בתחומים שעד לפני זמן לא רב כל כך היו משאת נפשם של רבים, נזכיר למשל את מצבם של עורכי הדין בישראל נכון לכתיבת שורות אלה. לפי הנתונים העדכניים ביותר שיש בידינו כיום, בשנת 1990 פעלו בישראל מעט יותר מ- 10000 עורכי דין בלבד. כיום לעומת זאת, ישנם יותר מ- 70 אלף עורכי דין בישראל.

למעשה רבים לא מודעים לכך, אבל ישראל היא המדינה המדורגת במקום הראשון בטבלה המדרגת את מדינות העולם לפי היחס שבין כמות עורכי הדין לגודל האוכלוסייה. הממוצע האירופי עומד על 161.4 עורכי דין לכל 100 אלף איש ואילו בישראל מדובר ב- 636.9 עורכי דין על כל 100 אלף איש.

המשמעות של כל הנתונים האלה, היא שעורכי הדין הנפלטים לשוק העבודה נאלצים להתחרות על מקומם בעולם המשפטים וכתוצאה מכך נדחפים לעסוק בתחומים שהם לא בקיאים בהם. התחרות העזה מובילה לכך שעורכי הדין מוכנים לעבוד בשביל פחות ופחות כסף, הרמה המקצועית נמצאת בירידה מתמדת וחלק ניכר מבוגרי התואר במשפטים בוחרים לעבור תוך זמן קצר מאוד הסבה מקצועית מבלי להביט לאחור.

כל זה מבלי להזכיר את מצבם של הרופאים שמעולם לא היה גרוע יותר, שמאז ומעולם נאלצו לבלות שנים רבות על ספסל הלימודים ולאחר מכן לעבור התמחויות ותתי התמחויות, לרכוש ניסיון במשך שנים ארוכות ורק לאחר יותר משני עשורים להתחיל לראות את האור בקצה המנהרה.

וכעת… לחדשות הטובות!

החדשות הטובות הן שעולם התעסוקה מגוון יותר מאי פעם וכבר אינו דיכוטומי כבעבר. אז עם כל הכבוד לאמונות הרווחות בקרב האוכלוסייה המבוגרת, ייתכן כי הגיעה העת להותיר אותן בעבר, בתקופה שעוד היו רלוונטיות ולהישיר מבט לעבר העתיד. האם ידעתם למשל שהעולם הטכנולוגי מציע לכם כ- 160 אפשרויות תעסוקה שונות? כן, לא מדובר בטעות, בעזרת הסבה מקצועית תוכלו גם אתם לעשות זאת. תחום ההייטק הוא כיום בין תחומי העיסוק המגוונים ביותר ומן הסתם גם אחד המרתקים והמתגמלים ביותר שישנם.

מעבר לכך, תחום ההייטק הוא התחום המתפתח במהירות הרבה ביותר, כאשר מדי שנה אנחנו נחשפים לתחומים חדשים הבאים לעולם ומהווים פתח לאפשרויות תעסוקה חדשות. מבחינה פרקטית המשמעות היא שבאפשרותכם לעסוק במשרות שונות, לעבור הסבה מקצועית לתחומים מקבילים, להעשיר את הידע שלכם בתחומים חופפים תוך כדי עבודה ולשמור באופן מתמיד על רמת עניין גבוהה בתחום שלא קופא על השמרים, אלא מתחדש ללא הרף. תוכלו לעבור הסבה מקצועית לקורסים בתכנות, עיצוב גרפי וגם קורס קידום אתרים שאחריו תוכלו לעבוד כעצמאיים או שכירים.

איך אפשר לדעת איזה מסלול הוא המתאים ביותר?

אם החלטתם כי הגיע הזמן להתקדם לעידן המודרני שזכה זה מכבר לכינוי המתבקש "עידן המידע", אבל מתקשים להחליט איזו הסבה מקצועית ואיזה מסלול לימודים הוא המתאים ביותר עבורכם באופן אישי, הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא לאסוף כמה שיותר מידע בנוגע לאפיקי הלימודים הקיימים.

כך לדוגמה באפשרותכם להתעניין בנוגע לקורסים השונים שניתן ללמוד במכללת iNT, המציעה מגוון רחב במיוחד של קורסים בתחומי הטכנולוגיה, הניהול והתקשורת. בין היתר ניתן ללמוד במכללת iNT מבחר קורסי SAP, קורסים בניהול בסיסי נתונים בכל הרמות, קורסים מקצועיים באבטחת מידע, מגוון קורסים בעיצוב גרפי ומולטימדיה וכן מגוון השתלמויות המתאימות למקצוענים המעוניינים לעבור הסבה מקצועית או להתעדכן בחידושים האחרונים בתחום העיסוק שלהם.

האפשרות לקחת קורס או שניים כדי להבין ממקור ראשון האם האפיק הספציפי שהתעניינתם לגביו אכן אידיאלי עבורכם או שמא מוטב להמשיך בחיפושים, תספק לכם הזדמנות להימנע מהשקעה באפיקים שאינם רלוונטיים עבורכם. מדובר ביופי של דרך להימנע מסוג של הסבה מקצועית והתחייבות כובלת וארוכת טווח לתחום שפשוט לא מדבר אליכם. בהצלחה ולחיי העולם החדש!