ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מה זה תרשים uml?

INT College
מה זה תרשים uml

דיאגרמת UML, שנקראת גם תרשים UML, היא אובייקט גרפי המשמש בהנדסת תוכנה כדי לתאר מבחינה חזותית – ויזואלית את העיצוב ואת המבנה של מערכת או תוכנה. הדיאגרמה מסייעת לכלל בעלי התפקיד הרלוונטיים בתהליך התכנון והפיתוח להבין את הארכיטקטורה, הרכיבים והאינטראקציות השונות. למעשה, מדובר בשפה, ורק מי שמבין אותה יוכל לקרוא את התרשים ולהפיק ממנו ידע.

מה זה שפת UML?

לאחר שהגדרנו מה זה תרשים UML, חשוב לדעת שראשי התיבות של UML הם Unified Modeling Language – שפת מידול אחידה. UML היא שפת מידול חזותי העושה שימוש בסימונים ובסמלים גרפיים כדי לייצג היבטים שונים של הארכיטקטורה, המבנה, ההתנהגות והאינטראקציות של המערכת. כפי שכתבנו מעלה, UML ממלאת תפקיד מכריע בפיתוח תוכנה על ידי מתן תקשורת יעילה בין האנשים שעובדים על הפרויקט.

מהי הפופולריות של תרשים UML?

לשפת המידול יש תפקיד חשוב בפיתוח תוכנה. היא עוזרת להציג תהליכים עסקיים ולכן שימושית בקרב בעלי עסקים ואנשים שעוסקים בביזנס אנליסט, ומציגה שגיאות אפשריות במבני אפליקציות ותוכנות. השפה הופיעה לראשונה בשנות ה-90, כשפיתוח תוכנה החל להתפתח והפך למורכב יותר ויותר ונוצר צורך בשפה אחת ברורה שתייעל את העבודה על הפרויקטים השונים בתחום. כיום UML היא שפת הסימון הסטנדרטית שאליה פונים מפתחים, מנהלי פרויקטים, יזמים, בעלי עסקים ואנשי מקצוע ממגוון תעשיות ותחומים.  ללא ידיעת השפה לא ניתן לעבוד בתחום.

מהם היתרונות בשימוש בתרשים UML?

 • התרשים מפשט תהליכים מורכבים
 • מסייע בפתרון בעיות ארכיטקטוניות
 • מאפשר ערוצי תקשורת פתוחים עם בעלי תפקיד מתחומים שונים
 • הופך את תהליכי העבודה לאוטומטיים
 • מגדיל את איכות העבודה, מצמצם עלויות ומזרז יציאה לשוק

דיאגרמה מבנית ודיאגרמה התנהגותית

קיימים שני סוגים עיקריים או ראשיים של תרשימי UML: תרשים מבני ותרשים התנהגותי. בתוך כל סוג שכזה ישנם תתי-תרשימים, אשר משמשים לפרויקטים מסוגים שונים, לתעשיות שונות וגם על ידי בעלי מקצוע שונים. נתמקד בדיאגרמה מבנית ודיאגרמה התנהגותית.

דיאגרמות מבניות 

תרשים UML מבני מייצג מבנה סטטי של תוכנה / מערכת. התרשים מציג באופן חזותי ופשוט את המבנים השונים שמרכיבים כל מערכת, את ההירארכיה של הרכיבים ואת האופן שבו הם מקיימים אינטראקציה זה עם זה. בין הסוגים השונים של דיאגרמות מבניות ניתן למצוא:

 • דיאגרמת מחלקה – דיאגרמה המציגה את המבנה הסטטי של המערכת – המחלקות, התכונות, היחסים בין המחלקות
 • דיאגרמת פריסה – הפריסה הפיזית של רכיבי תוכנה בצמתי חומרה, שרתים ורשתות
 • דיאגרמת רכיבים – הרכיבים הפיזיים של מערכת, כדוגמת ספריות, מודולים וקובצי הפעלה, והתלות שלהם

דיאגרמות התנהגותיות 

דיאגרמות התנהגותיות עושות צעד אחד קדימה, ומלבד המבנה והרכיבים המרכיבים אותו אנחנו מקבלים מידע אודות הדינמיקה. דיאגרמה התנהגותית מציגה את הפונקציונליות של המערכת, מאפשרת לנו לוודא שכל חלקי המערכת יפעלו בהתאם לתכנון שלנו לצד החלקים האחרים ומדגישה מה צריך לקרות במערכת.

 • דיאגרמת פעילות – מתארת את זרימת העבודה או התהליך העסקי של המערכת, ומציגה פעילויות, החלטות ומעברים
 • דיאגרמת מקרה שימוש – מציגה את הדרישות הפונקציונליות של המערכת על ידי הצגת שחקנים נוספים (משתמשים/מערכות חיצוניות) והאינטראקציות שלהם עם המערכת
 • דיאגרמת מצב (דיאגרמת מכונת מצב) – מציגה את המעברים בין המצבים של האובייקט על סמך אירועים או תנאים

תרשים UML בשימוש אנליסטים עסקיים

אנליסטים עסקיים משתמשים בתרשימי UML ככלי לניתוח ותיעוד של מערכות עסקיות ופרויקטים בתחום התוכנה, על מנת להסיק תובנות עסקיות הן עבור הארגון והן עבור הלקוח. בין הדיאגרמות הרלוונטיות בקרב ביזנס אנליסט הן דיאגרמת מקרה שימוש, דיאגרמת מחלקה ודיאגרמת רצף.

עניין אתכם הנושא? הרשו לנו להציע לכם את לימודי הביזנס אנליסט שלנו

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

  שיחה עם נציג

  דילוג לתוכן