כל מה שרציתם לדעת על משרת בודק תוכנההבלוג של iNT

פורסם ב30/10/2016

בודק תוכנה – כל מה שרציתם לדעת על משרה זו

בעולם תחרותי שבו אין מקום לטעויות ושלמות היא המפתח להצלחה, אין זה פלא שאחד המקצועות שנהנים מהפופולאריות הגבוהה ביותר בתחום ההייטק, הוא בודק תוכנה. בדיקות תוכנה מרכיבות את התהליך שמטרתו לאפשר לגורמים הרלוונטיים לקבל נתונים בנוגע לאיכות התוכנה וליכולת שלה לעמוד בדרישות שהוצבו לה. למעשה מדובר בחלק אינטגרלי מתהליכי הבטחת איכות תוכנה והנדסת תוכנה.

בודק תוכנה – מחובבנות למקצוענות

עד לפני לא יותר מדי זמן, הפרופיל הקלאסי של בודק תוכנה היה סטודנט ללא הכשרה מקצועית או מי שכתב את התוכנה. היום לעומת זאת, מדובר במקצוע העומד בפני עצמו, הדורש מיומנות מיוחדת. בדיקות תוכנה מודרניות כוללות למשל כתיבה של תסריטי בדיקות תוכנה ולכן בודק תוכנה חייב לדעת להשתמש בכלי בדיקה אוטומטיים חכמים.

מטבע הדברים, בדומה לכל תחום הנדסי מתקדם באשר הוא, גם בתחום זה ישנם כמה סוגים של הסמכות, המוענקות בצורה רשמית מטעם ארגונים מקומיים או בינלאומיים שונים, לאחר הכשרה מתאימה ומעבר מבחנים בהצלחה.

אילו בדיקות מבצע בודק תוכנה?

קצרה היריעה מלהכיל את כל סוגי הבדיקות, שכן ישנו מגוון רחב ביותר של בדיקות תוכנה. אי לכך, בחרנו להזכיר רק כמה סוגים חשובים כדי לסבר את האוזן להלן:

  • בדיקות שפיות – מטרתן לבדוק תוך זמן קצר האם המוצר יציב והאם הפונקציות הבסיסיות של התוכנה עובדת לפי הנדרש.
  • בדיקות הרס – מטרתן לבחון את יכולת השרידות של התוכנה על ידי ניסיונות להרוס ולהכשיל חלקים שונים במערכת.
  • בדיקות תחזוקתיות – מטרתן לבדוק האם אחרי הוצאת התוכנה ניתן יהיה לתקן או לעדכן אותה. כמו כן בדיקות אלו בוחנות האם הקוד של התוכנה כתוב בצורה פשוטה.
  • בדיקות שילוב מערכת – מטרתן לאשר כי אכן ניתן לשלב את התוכנה או את רכיב התוכנה במערכת חדשה או במערכת קיימת.
  • בדיקת תאימות – מטרת הבדיקה לאשר כי התוכנה מסוגלת להתאים את עצמה לסוגים שונים של מערכות הפעלה. כמו כן בדיקה זו מאפשרת לבחון האם האתר הנבדק תומך בצורה טובה בדפדפנים שונים.

היכן ניתן ללמוד קורס בדיקות תוכנה?

כפי שציינו, כיום כבר לא מדובר בתחום חובבני שבו פועלים אנשים חסרי השכלה או ניסיון וכדי להפוך לבודק תוכנה, יש לעבור קורס בדיקות תוכנה. אחד הקורסים המבוקשים בתחום, המבטיח השתלבות מהירה בשוק העבודה, הוא הקורס שמציעה מכללת iNT. קורס בדיקות תוכנה של מכללת iNT כולל 400 שעות אקדמיות שבהן משלבים בין הרצאות עיוניות להתנסות מעשית נרחבת. הקורס נקרא "קורס בודקי תוכנה ISTQB ו-QA" ונושאי הלימוד כוללים בין היתר את התחומים הבאים: ניהול סיכונים, רכיבי קישוריות, מחזור חיי התקלה, ניהול מערכות בדיקות, מערכות בתחזוקה לפי גרסאות, בדיקת אפליקציות ועוד.