מה תפקידו של מפתח Full Stack?הבלוג של iNT

פורסם ב01/10/2017

מפתח Full Stack – מה תפקידו?

מפתח Full Stack הוא תפקיד שרבים מתוך התחום, גם אלו בעלי הניסיון הרב והתפקידים הבכירים, מתקשים לענות עליו. הגדרת התפקיד מאוד משתנה במקומות שונים. מבין תחומים שונים שאפשר לייחס לתפקיד ולשינויים והתפתחויות של אמצעי הפיתוח, כשמדברים על פיתוח Full Stack החלוקה הנפוצה ביותר היא בין Front-End ל-Back End של פיתוח Web. מפתח Full Stack צריך את הידע לעבוד בשתי המחלקות השונות. קצת רקע להבין מה ההבדל בין כל קצה.

פיתוח תוכנה full stack

Front End

מפתח Full Stack צריך את הכישורים המתאימים לפיתוח Front-End, שהם הדרך הפרקטית בה האתר יהיה מוצג בדפדפנים ואפליקציות של המשתמשים אליהם הוא מיועד. כבסיס, השפות היעילות ביותר עבור Front End הם לדעת את שפות ה-Web הבסיסיות- HTML, CSS ו-JAVA SCRIPT. שלושת השפות האלו נותנות למפתח את היכולת להפוך את המידע שמוצג באתר למושך יותר ואת תפעול האתר על ידי המשתמש ליעיל יותר. מסיבה זו מפתח Front End בוגר קורס Full Stack צריך לכלול את כל האלמנטים הוויזואליים- סידור הדפים, מיקום האלמנטים- טקסט או תמונה, הצבעים, הכפתורים וכן הלאה. תחום זה נקרא UX) User experience) ו-UI) User Interface) שעוסקים בצורה הנכונה יותר לסדר, לעצב ולהעביר למשתמשים את המידע כך שתוכן האתר ימשוך אותם יותר והם יוכלו לנווט באתר בקלות בצורה אינטואיטיבית. לעיתים מפתחי ה-Front End עצמם משתמשים בתוכנות עיצוב עצמם בשביל הנראות הוויזואלית של האתר. בתור מפתח Full Stack ו/או Front End עוסקים הרבה במשתמשים ובחוויית המשתמש, לכן ידע בעיצוב גרפי יכול להוות יתרון. עם זאת חשוב לציין שכיום יותר ויותר עסקים מבינים שבתחום של UX ו-UI והעיצוב הגרפי עדיף להם לשכור מומחים בתחום שיעסקו בכך במשרה מלאה.

Back End

מפתח Full Stack לא רק בקיא בקדמת הבמה, אלא גם מאחורי הקלעים. לפיתוח Back End ניתן לייחס את הדרך בה אוספים ומאחסנים את הנתונים. מבין השפות היעילות לפיתוח Back End ישנן PHP, Ruby, Python ועוד רבות אחרות. ה-Back End אוסף את הנתונים שקיבל מה-Front End ומכאן צריך לתכנן ולתכנת את צורת עיבוד הנתונים, הסידור שלו, אחסון וכו'. אחסון הוא עצמו עולם ומלואו ועבור מפתח Full Stack ו/או Back End חשוב לדעת איך לקחת את הנתונים שהוזנו ולשמור אותם לתוך Data Base (מסד נתונים), הרבה מהן מצריכות ידע של תכנות SQL. נוסף לזה ישנו השרת- מפתח Back End אחראי על ניהול השרת של האתר, שמתעסק במהירות התגובה, קיבולת המשתמשים באתר וכו'.

מפתח full stack

מפתח Full Stack צריך להכיר, לשלוט ולנווט בין שני הצדדים השונים של האתר ולדעת לתפעל אותם (בין יתר הגדרות התפקיד האפשריות), בכך הוא בעל ערך גבוה לצוות מאחר והוא יודע 'לדבר' את שפת ה-Back End וה-Front End ולגשר ביניהן ליצירת צורת עבודה זורמת המבוססת על תקשורת.