ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

עיבוד שפה טבעית NLP מה זה?

INT College
עיבוד שפה טבעית NLP מה זה

אחד מתתי-התחום של בינה מלאכותית הוא עיבוד שפה טבעית, מה שמכונה גם NLP (ראשי תיבות של Natural Language Processing. לא לבלבל עם Neuro-linguistic programming, שגם מכונה NLP, אבל בכלל מדובר בטכניקה לאימון וטיפול נפשי). אם בינה מלאכותית היא תחום במדעי המחשב, המתמקדת בפיתוח מכונה שתבצע פעולות במקום הבינה האנושית, אזי התחום של עיבוד שפה טבעית מתמקד בלימוד מכונה כך שהיא "תבין" שפה. המילה "תבין" נמצאת כמובן במרכאות, שהרי מחשב לא מבין או חושב, אלא רק מבצע, שהרי הבנה היא על פניו יכולת של צורת חיים אורגנית ובעלת תודעה. עם זאת, זאת הדרך הטובה ביותר להמשיג את הנושא של עיבוד שפה טבעית: לגרום למחשב להבין את המילים האנושיות שהוא שומע או קורא, ולתת בהתאם לכך פלט מתאים.

המון יישומי מחשב שאנחנו משתמשים בהם, כוללים בתוכם יכולות של עיבוד שפה טבעית. דוגמה קלאסית היא גוגל טרנסלייט למשל (כל תוכנת תרגום יכולה להתאים כאן כמובן, שהרי העיקרון הוא זהה). יש הבדל בין לקבל פלט של תרגום לכל מילה בצורה מילונית, לבין תרגום של משפט, שהרי משפט הוא אינו רק אוסף של מילים, אלא יש בו תחביר וכן ישנו הקשר בין המילים, והאתגר הוא לגרום למחשב להבין את מה שבני אדם מבינים באופן אינטואיטיבי. מילים גם משתנות לפי ההקשר: חישבו על המילה "כדור" למשל. בהקשר אחד היא כדור של אקדח (Bullet), בהקשר שני היא כדור משחק (Ball), ובהקשר שלישי היא בכלל תרופה (Pill). עיבוד שפה טבעית מאפשר למכונה לזהות דפוסים בתוך הטקסט, שיגרמו לה להבין באיזור כדור מדובר באותו משפט.

השימוש בעיבוד שפה טבעית NLP

היכולת של עיבוד שפה טבעית אינה מוגבלת כמובן רק לאפליקציות תרגום למיניהן. דוגמה נוספת היא למשל הצעות השלמה שאנחנו מקבלים כשאנחנו כותבים הודעות ב-Whatsapp. כמו כן, מכירים את זה שאתם מתקשרים למוקד שירות כלשהו, והמענה האוטומטי מבקש מכם לומר בקול את הבחירה שלכם? גם זה עיבוד שפה טבעית NLP. כדי לעשות זאת בהצלחה, המכונה צריכה הייתה לשמוע המון דוגמאות של אנשים שאומרים בקול את אותה בחירה, לרבות כל מיני מבטאים שונים וכדומה, ולהבין שאכן מדובר במילה הרצויה.

היכולות של עיבוד שפה טבעית NLP השתפרו פלאים בשנים האחרונות, כפי שאנו רואים בצ'אט-בוטים אולטרה-מתוחכמים דוגמת ChatGPT. המכונה הזאת אומנה עם ככל הנראה כמויות אסטרונומיות של טקסט, הרבה יותר מכפי שהמוח שלנו מסוגל לתפוס, ולמדה לזהות דפוסים ברמת דיוק כזאת, ששיחה עם ChatGPT יכולה להרגיש כמו שיחה עם אדם אמיתי, וזאת משום יכולת עיבוד השפה הטבעית המדהימה של התוכנה.

לעיבוד שפה טבעית יש המון אתגרים איתם התחום מתמודד, כמו להבין שפה קולית למרות מבטאים שונים, להבין מתי מילה מתחילה ומתי מילה נגמרת, להבין גם כאשר כותבים עם שגיאות כתיב או מדברים בשגיאות ועוד. מעבר לכך, ישנן שפות המייצרות אתגרים ייחודיים, שפות שמייצרות אתגר ייחודי ועוד. עם זאת, האלגוריתמים ממשיכים להתפתח, ועם הצ'אטבוטים החדשים שאנו זוכים לראות בימינו, ברור שאנו בתחילתו של עידן חדש של התקשורת האנושית עם המכונה.

עיבוד שפה טבעית NLP הוא חלק מקורס דאטה סיינס – למידע מפורט על כל החומר הנלמד בקורס לחצו כאן

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן