ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

עבודה בהייטק – כך תמצאו משרה גם ללא ניסיון

ירדן חיון
עבודה בהייטק

לכולנו מוכר המשפט הידוע ש"צריך להתחיל איפה שהוא"… אבל בעולם התעסוקה המודרני, שבו הניסיון המעשי חשוב אפילו יותר מתואר אקדמי, לא תמיד קל לעשות זאת בפועל. אבל מה, מסתבר שיש לא מעט משרות של "הייטק ללא תואר", כך שאם למדתם קורס תכנות לדוגמה, עדיין תוכלו למצוא עבודה גם ללא ניסיון וללא תואר. הנה כמה המלצות שיעזרו לכם למצוא עבודה בהייטק – כדאי לגזור ולשמור.

מה הסיפור של הייטק ללא תואר?

נראה שהזמנים השתנו לגמרי, ואם בעבר כרטיס הכניסה לעולם ההייטק הנחשק דרש תואר ראשון ואפילו שני במדעי המחשב כדי להתקבל למשרות נחשקות, כיום הדבר שונה לגמרי. על פי נתונים, כיום כ- 20% מעובדי ההייטק בישראל הם ללא תואר ראשון או שני, ונראה כי מגמה זו הולכת לעבור בקרוב את הרף של 50%. כיום מעסיקים מחפשים תכל'ס, עובדים שיודעים לפתוח מחשב ולתכנת בצורה יצירתית, ופחות מחפשים עובדים עם תארים מפוצצים שלא תמיד מתאימים בפועל לכישורים הדרושים לתפקידי התכנות. יותר מזה, מידי פעם חברות כמו גוגל, צ'ק פוינט, מייקרוסופט ועוד רבות, מגייסות עובדים עם תשוקה לעבוד בתחום ופשוט מכשירות אותן לתפקידים, גם ללא ניסיון וודאי שללא תואר.

כמובן שלא נוכל להסתמך על המזל ולהמתין שחברת ענק כמו גוגל תפתח את שעריה לעובדים ללא ניסיון, אך בהחלט סטודנטים שסיימו קורסים בתכנות במכללות שונות, התקבלו לעבודות בחברות קטנות יחסית ללא תואר או ידע אקדמי. אם כך, הייטק ללא תואר וללא ניסיון הוא בהחלט אפשרי למי שיש תשוקה . כמובן שתמיד אפשר להתקדם וללמוד עוד ועוד תחומים בהייטק ולהגיע לפסגה.

איך עושים את זה? בואו נראה

שכר של מתחילים

לא משנה אם אתם עדיין באמצע לימודי הייטק או שכבר סיימתם ללמוד, הניסיון המעשי בתחום המקצועי שבחרתם לעצמכם אכן חשוב. אבל במקביל כדאי לזכור שיש לא מעט מעסיקים שמוכנים להתפשר, ולהעסיק גם בוגרים טריים מקורסים מקצועיים וממוסדות אקדמיים. בשנים האחרונות מתפרסמות יותר ויותר משרות של עבודה בהייטק גם לחסרי ניסיון – אז כדאי להציץ באינטרנט ולעמוד על המשמר, בעיקר באתרי הדרושים ובאתרי חדשות למיניהם הסוקרים את השינויים בתעסוקת ההייטק בישראל.

אומנם השכר יהיה בהתאם, אבל אם תתמידו ותוכיחו את עצמכם תוכלו להתקדם, לצבור ותק וניסיון ולהעלות את השכר בהמשך הדרך (אגב, כשאומרים שהשכר יהיה "בהתאם", הכוונה היא בדרך כלל – כמו שנהוג בכל עבודה בהייטק – להתחיל עם משכורות גבוהות משמעותית לעומת המשכורת הממוצעת במשק).

קורות חיים ממוקדים

קורות החיים שלכם הם הדבר הראשון שהמעסיק רואה מול עיניו. המעסיק הממוצע מקבל החלטה תוך 20 שניות, האם להמשיך עם קורות החיים המונחים לפניו – או שלא. תחשבו שכמוכן, המון אנשים רוצים עבודה בהייטק, וגם הם מגישים קורות חיים. אז איך גורמים לעצמכם להתבלט מעל לים המועמדים האחרים?

ארגנו נכון את המידע כך שייתן לכם יתרון:

הציבו את החלק הנוגע ללימודים בראש העמוד – מכיוון שהלימודים הם הדבר היחיד שבו התנסיתם, הם צריכים לבלוט. בשורה הראשונה ציינו את סוג הלימודים (תעודה, תואר ראשון, תואר שני), מוסד הלימודים והציון הממוצע בסיום הלימודים. כמובן שאם אין לכם תואר, הבליטו דברים אחרים כמו את הפירוט של הקורסים ושפות הקוד שלימדתם. לדוגמה, כתבו בבולטים דברים רלוונטיים שהתרחשו בזמן הלימודים – סדנה מעשית באלקטרוניקה תקבילית, קורס שכלל גם שפת ++C וכל דבר שיכול להרים את מעמדכם מסביר לטוב מאוד.

הימנעו מציון אלמנטים לא רלוונטיים – עבדתם בתור בריסטה בפאב בתל אביב? יצא לכם להיות מוקדנים בביפר? הכול טוב ויפה, אבל רוב הסיכויים שזה פחות רלוונטי כשמגישים מועמדות למקום עבודה בהייטק. כשקורות החיים ריקים מניסיון מעשי, הנטייה האוטומטית היא לשלב כל משרה אפשרית כדי למלא את החלל ולהראות שאנחנו "יודעים לעבוד"; אבל במקרה הנ"ל – מיותר לחלוטין. אתם רוצים להשתחל לתודעתו של המעסיק ב-20 שניות ומטה, וריבוי פרטים לא רלוונטיים ישיג לכם את התוצאה ההפוכה.

הקפידו על מסמך קצר ולעניין – קורות החיים שלכם הגיעו ליותר מעמוד אחד? לא טוב. עברו עליהם שוב ושוב, וקצצו פרטים לא רלוונטיים היכן שאפשר. מעסיקים לא מעוניינים במגילות בלתי נגמרות, אלא בתמצית קצרה ונקודתית של כל היתרונות שהופכים אתכם למועמדים הכי טובים למשרה. 20 שניות ומטה, זוכרים?

מיתוג עצמי

אוהבים לעסוק בתחום שלכם גם בשעות הפנאי? עשיתם פרויקטים מעניינים בזמן הלימודים? כדאי ומומלץ להעלות את מעשה ידכם לאינטרנט, בין אם באתר משלכם ובין אם באחסון ענן, ולשלוח קישור יחד עם קורות החיים. אומנם עדיין אין לכם ניסיון, אבל אם תראו למעסיק התלהבות מהתחום ועשייה עצמאית ויצירתית – תגדילו את סיכוייכם לתפוס את תשומת לבו.

מעסיקים ומנהלי משאבי אנוש מחפשים מועמדים טובים לצורך עבודה בהייטק ללא תואר גם באינטרנט וברשתות החברתיות. כדאי ומומלץ שחיפוש שמכם המלא בגוגל, בפייסבוק ובשאר מדיות יעלה תוצאות נקיות מבעיות: בלי תמונות שלכם בפייסבוק, שיכורים כלוט ועושים שטויות; בלי סטטוסים בעייתיים כאלה ואחרים, ובלי תוצאות חיפוש שעלולות להרוס לכם את הסיכוי עוד לפני שזימנו אתכם לריאיון.

מומלץ לסגור את פרופיל הפייסבוק לסריקה במנועי חיפוש, וכן לכל מי שאינו נמצא ברשימת החברים שלכם זה בהחלט לא יתרום לכם להתקבל למקום עבודה בהייטק. מעבר לכך, אם יש לכם אתר או בלוג אישי/ מקצועי – ודאו ששמכם המלא יופיע בטייטל ובתוכן – יחד עם מילות המפתח הרלוונטיות (בהתאם לתחום העיסוק שלכם: מהנדס אלגוריתמים, בודק תוכנה וכן הלאה), זה יעזור לכם במיוחד במציאת עבודה בהייטק.

סוגי משרות – הייטק ללא תואר וללא ניסיון

כיום הביקוש לעובדי הייטק נמצא בשיאו, ולכן מדובר על הזדמנות מעולה גם לג'וניורים בוגרים קורסים שונים ללא ניסיון וללא תואר. הבאנו כאן רשימה של משרות שכאלה שאינן מחייבות תואר, ולכן כדאי להתמקד בהן ולשלוח קורות חיים. המשרות הן:

  • תמיכה טכנית – תמיכה טכנית היא חלק בלתי נפרד ממערכי השירות של חברות הייטק, הזקוקות לספק ללקוחות מענה מקצועי ומהיר בכל הקשור לתפעול ותקלות במוצר שלהן. לרוב מדובר בעבודה במשמרות, ולכן אפשר להשתלב בתפקידים שכאלה גם במהלך הלימודים.
  • בדיקת תוכנה (QA) – בודקי תוכנה מבוקשים מאוד בתעשייה ותפקידם לאתר תקלות ובאגים שונים בתוכנות ובממשקים ולהגיש דוחות על מנת שיהיה ניתן לפתח כלים לתיקון התקלות. את הבדיקות מבצעים בודקי תוכנה על ידי כלי אוטומציה או כלים ידניים, ולרוב במשרות אלה לא נדרש ניסיון, כך שזוהי הזדמנות להיכנס לעולם ההייטק ולהתפתח בתחום זה.
  • ניהול רשתות תקשורת – כיום בכל ארגון דרוש איש סיסטמם שינהל את הרשתות ואבטחת המידע בארגון. תפקידם של מנהלי רשתות לדאוג בין היתר לתקינות המחשבים והתקשורת ולתחזוקה של כל המערכות בארגון.
  • פיתוח WEB – הביקוש למפתחים נמצא בשיאו, הרי כיום כל עסק ולו הקטן ביותר זקוק לאתר אינטרנט כדי ליהנות מנוכחות ברשת. גם בתחום זה ניתן להתקבל ללא ניסיון, אך חשוב שיהיה לכם תיק עבודות, ולכן כדאי לבנות כמה אתרים, על מנת שתוכלו להציג את עבודתכם בעת הקבלה לעבודה.

בהצלחה!

לקביעת שיחת ייעוץ חינם