ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

הייטק ללא ניסיון – זה אפשרי! כך תמצאו את המשרה הראשונה שלכם בהייטק

דנה ציפרוט
עבודה בהייטק

לכולנו מוכר המשפט הידוע ש"צריך להתחיל מאיפשהו"…. אבל בעולם התעסוקה המודרני, שבו הניסיון המעשי חשוב אפילו יותר מתואר אקדמי, לא תמיד קל לעשות זאת בפועל. מסתבר שיש לא מעט משרות הייטק ללא ניסיון, כך שאם למדתם קורס תכנות לדוגמה, עדיין תוכלו למצוא משרות ג'וניור ללא ניסיון. ואם תרצו את המסלול ההפוך – הייטק ללא תואר, גם זה אפשרי. הנה כמה המלצות שיעזרו לכם למצוא משרות הייטק ללא ניסיון וללא תואר – כדאי לגזור ולשמור.

הייטק ללא ניסיון וללא תואר – מה זה באמת אומר?

נראה שהזמנים השתנו לגמרי, ואם בעבר כרטיס הכניסה לעולם ההייטק הנחשק דרש תואר ראשון ואפילו שני במדעי המחשב, זאת כדי להתקבל למשרות נחשקות, כיום הדבר שונה לגמרי. על פי הנתונים כיום, כ- 20% מעובדי ההייטק בישראל הם ללא תואר ראשון או שני, ונראה כי מגמה זו הולכת לעבור בקרוב את הרף של 50%. כיום מעסיקים מחפשים תכל'ס, עובדים שיודעים לפתוח מחשב ולתכנת בצורה יצירתית, ופחות מחפשים עובדים עם תארים מפוצצים שלא תמיד מתאימים בפועל לכישורים הדרושים לתפקידי התכנות. יותר מזה, חברות נחשבות כמו Google, Check Point, Microsoft ועוד רבות, מגייסות עובדי הייטק ללא ניסיון ואף עובדי הייטק ללא תואר, אך עם תשוקה לעבוד בתחום, ופשוט מכשירות אותן לתפקידים.

מה המצב בענף ההייטק בישראל?

ענף ההייטק בישראל ובעולם נמצא בתקופה מאתגרת. לא מעט אנשים טועים לחשוב שישנו משבר בענף, אך האמת היא שהמצב דווקא נמצא באיזון. אם בקורונה נרשמה עלייה מדהימה במספר הדרושים לעומת גלי פיטורים נרחבים בכל המקצועות במשק, בחודשים האחרונים נראה שהמטוטלת חוזרת למרכז, חוזרת לשקף את המציאות ויש מי שיאמר – חוזרת לשפיות. משרות הייטק ללא ניסיון וכמובן משרות הייטק ללא תואר ממשיכות להיות מופצות, ואת הראיה לכך ניתן כמובן למצוא באתרי המשרות הרבים ובחברות השמה. למה להאמין לנו? פשוט תבדקו!

סוגי משרות הייטק ללא ניסיון

כיום הביקוש לעובדי הייטק נמצא בשיאו, ומגייסי כוח האדם בחברות ההייטק מדברים על מגמה של גיוס עובדים עבור משרות הייטק ללא ניסיון וגם ללא תואר, וזוהי הזדמנות למגוון רחב של אנשים: בעלי תואר טכנולוגי חסרי ניסיון, בעלי ניסיון מועט ללא תואר וגם אנשים עם חוש טכני שמעוניינים ללמוד ולהתפתח במסגרת עבודה בהייטק ללא ניסיון. לפניכם רשימה של משרות הייטק שלא מחייבות תואר ולא תמיד מחייבות ניסיון, ולכן כדאי להתמקד בהן ולשלוח קורות חיים. המשרות הנפוצות הן:

 • תמיכה טכנית – תמיכה טכנית היא חלק בלתי נפרד ממערכי השירות של חברות הייטק, הזקוקות לספק ללקוחות מענה מקצועי ומהיר בכל הקשור לתפעול ותקלות במוצר שלהן. לרוב מדובר בעבודה במשמרות, ולכן אפשר להשתלב בתפקידים שכאלה גם במהלך הלימודים. הידע שצריך הוא ידע בסיסי בעולם הרשתות, ואת המשך ההכשרה ניתן לקבל בחברת ההייטק עצמה. זוהי משרת מקפצה ממנה ניתן להתקדם.
 • בדיקת תוכנה (QA) – בודקי תוכנה מבוקשים מאוד בתעשייה ותפקידם לאתר תקלות ובאגים שונים בתוכנות ובממשקים ולהגיש דוחות על מנת שיהיה ניתן לפתח כלים לתיקון התקלות. את הבדיקות מבצעים בודקי תוכנה על ידי כלי אוטומציה או כלים ידניים, ולרוב במשרות אלה לא נדרש ניסיון, כך שזוהי הזדמנות להיכנס לעולם ההייטק ולהתפתח בתחום זה, שנחשב לתחום נוצץ.
 • עיצוב UX/UI –  מעצבי UX/UI אחראים על החוויה של המשתמש, הן בהיבט הוויזואלי והן בהיבט הפרקטי, כדי שהשימוש יהיה אסתטי ונוח – החל ממיקום הכפתורים באפליקציה ועד לצבעים של התמונות. פעמים רבות עבור משרה זו לא דרוש ניסיון, ומה שצריך זה ידע בגרפיקה, יצירתיות וחשיבה על צרכי האדם.
 • ניהול רשתות תקשורת/ תפקידי Help Desk – כיום בכל ארגון דרוש איש סיסטם שינהל את רשתות התקשורת ואבטחת המידע בארגון. תפקידם של מנהלי רשתות לדאוג בין היתר לתקינות המחשבים והתקשורת, תחזוקת כלל המערכות בארגון ופתרון תקלות.
 • פיתוח Full Stack – תחום העוסק בפיתוח של תוכנת שרת-לקוח, כלומר – את כל מה שרוצים לעצב על גבי האתר – להזין לתוך השרתים. העבודה מצריכה ידע בשפות פיתוח, אותן ניתן ללמוד בקורסים שונים ללא כל צורך בתואר טכנולוגי. מלימודי פיתוח Full Stack ניתן להתקדם לתפקידי פיתוח We.
 • פיתוח WEB – הביקוש למפתחים נמצא בשיאו, הרי כיום כל עסק ולו הקטן ביותר זקוק לאתר אינטרנט כדי ליהנות מנוכחות ברשת. גם בתחום זה ניתן להתקבל ללא ניסיון, אך חשוב שיהיה לכם תיק עבודות, ולכן כדאי לבנות כמה אתרים, על מנת שתוכלו להציג את עבודתכם בעת הקבלה לעבודה.
 • סייבר ואבטחת מידע – הביקוש למומחי סייבר נמצא בשיאו ובהחלט אפשר להבין למה. מתקפות הסייבר לצערנו מגיעות כמעט לכל ארגון, ולכן השוק דורש מומחי סייבר שיאתרו פרצות אבטחה בארגונים, ומנגד יפתחו כלים ותכונות שיגנו על המידע המאוחסן בשרתים או בענן.

לא מצאתם ברשימה את משרת החלומות? כדאי לדעת שיש משרות שהן משרות מקפצה, ומהן תוכלו להתקדם למשרה הבאה. אם תנצלו את המשרות הפתוחות לכם ללא ניסיון כדי לצבור את הניסיון – יפתחו בפניכם הרבה מאוד דלתות.

איפה מוצאים משרות הייטק ללא ניסיון?

 • חברות השמה – חברות השמה מתמחות באיתור משרות רלוונטיות, וביניהן משרות הייטק ללא תואר וללא ניסיון. בנוסף להן ניתן לפנות באופן ישיר למגייסים דרך אתרי דרושים.
 • רשת חברתית – רשתות חברתיות כדוגמת לינקדאין הן המקום בו מגייסים יכולים לפנות אליכם. על חוסר הניסיון שלכם ו/או על החוסר בתואר תצטרכו לכפר באמצעות דף מקצועי הכולל פידבקים חיוביים ואם אפשר גם תיק עבודות
 • קורסים – מציאה של משרה בהייטק ללא ניסיון היא אפשרית, אך מציאה של משרה ללא ניסיון ללא שום קורס היא מאתגרת. מומלץ לעשות קורס הייטק באחד מהתחומים המועדפים, וליהנות מהיתרון של חיבורים ויצירת קשרים שיוכלו לסייע לכם במציאת משרה.

שכר של מתחילים

לא משנה אם אתם עדיין באמצע לימודי הייטק או שכבר סיימתם ללמוד, הניסיון המעשי בתחום המקצועי שבחרתם לעצמכם אכן חשוב. אבל במקביל כדאי לזכור שיש לא מעט מעסיקים שמעוניינים לתת הזדמנות לג'וניורים ולהעסיק בוגרים טריים מקורסים מקצועיים וממוסדות אקדמיים. בשנים האחרונות מתפרסמות יותר ויותר משרות של עבודה בהייטק ללא ניסיון – אז כדאי להציץ באינטרנט ולעמוד על המשמר, בעיקר ב- LinkedIn , Facebook , אתרי הדרושים ובאתרי חדשות למיניהם הסוקרים את השינויים בתעסוקת ההייטק בישראל.

אומנם השכר של עבודה בהייטק ללא ניסיון יהיה בהתאם, אבל אם תתמידו ותוכיחו את עצמכם תוכלו להתקדם, לצבור ותק וניסיון ולהעלות את השכר בהמשך הדרך (אגב, כשאומרים שהשכר יהיה "בהתאם", הכוונה היא בדרך כלל – כמו שנהוג בכל עבודה בהייטק – להתחיל עם משכורות שהן לרוב גבוהות משמעותית ממשכורת ממוצעת במשק).

ללמוד מראש מקצוע מבוקש

חשוב להבין שעולם ההייטק מגוון מאוד ומציע תחומים שונים ממש כמו בתחום עריכת דין. הייטק זה לא רק קוד ותוכנה, אלא גם מקצועות נוספים כמו בדיקת תוכנה QA שזהו תפקיד של בקרת איכות על ממשקים ותוכנות, תחום BI (בינה עסקית) הנחשב למבוקש מאוד בשוק העבודה, תחום הסייבר ששומר על ביטחון המידע של ארגונים , תחום פיתוח אפליקציות והרשימה עוד ארוכה. בכל מקרה, כאשר פונים לבחור תחום לימוד, חשוב מאוד לשקול במה באמת תרצו לעסוק ביום יום ועד כמה המקצוע בו אתם מתעניינים מבוקש בשוק העבודה, כך תוכלו להיות בטוחים שבסיום הלימודים "יחטפו" אתכם בשוק העבודה וכמובן תוכלו למצוא גם משרות הייטק ללא ניסיון.

הכינו מראש קורות חיים המתאימים לתפקידי הייטק ללא ניסיון

קורות החיים שלכם הם הדבר הראשון שהמעסיק רואה מול עיניו כאשר הוא נחשף אליהם. המעסיק הממוצע מקבל החלטה תוך 20 שניות, האם להמשיך לקרוא את/ לעיין ב  קורות החיים המונחים לפניו – או שלא. תחשבו שכמוכם, המון אנשים רוצים עבודה בהייטק, וגם הם מגישים קורות חיים. אז איך גורמים לעצמכם להתבלט מעל אלפי מועמדים אחרים?

ארגנו נכון את המידע כך שייתן לכם יתרון:

הציבו את החלק הנוגע ללימודים בראש העמוד – זאת במידה ועדיין לא רכשתם ניסיון מקצועי, הלימודים צריכים לבלוט. בשורה הראשונה ציינו את סוג הלימודים (תעודה, תואר ראשון, תואר שני), מוסד הלימודים והכלים שרכשתם במהלך הלימודים. כמובן שאם אין לכם תואר, הבליטו דברים אחרים כמו את הפירוט של הקורסים ושפות הקוד שלימדתם. לדוגמה, כתבו בבולטים פרויקטים רלוונטיים שהתרחשו בזמן הלימודים – סדנה מעשית בפיתוח תוכנה, קורס שכלל גם שפת ++C וכל דבר שיכול להוסיף לרושם הראשוני שאתם יוצרים על גבי קורות החיים.

אין לכם ניסיון? לא קרה כלום. ציינו מראש שאתם מעוניינים במשרות ג'וניור ללא ניסיון. מומלץ להוסיף תמצית במעלה קורות החיים. כמה משפטים שיתארו את היכולות המקצועיות והאישיות שלכם, כמו גם הניסיון שרכשתם במסגרת הלימודים. לדוגמה "בוגר קורס CCNA, בעל ידע נרחב ב- SQL ו- Active Directory". כמובן שאפשר להוסיף שיש לכם תשוקה לתחום ואינכם מפחדים מעבודה קשה. בקיצור, כתבו משהו שישכנע את המעסיק לזמן אתכם לריאיון לתפקידי ג'וניור.

הימנעו מציון אלמנטים לא רלוונטיים – למדתם קורס בישול ? עבדתם לפני 10 שנים בחנות בגדים? נהדר, אבל רוב הסיכויים שזה פחות רלוונטי כשמגישים מועמדות למקום עבודה בהייטק. כשקורות החיים ריקים מניסיון מעשי, הנטייה האוטומטית היא לשלב כל משרה אפשרית כדי למלא את החלל ולהראות שאנחנו "יודעים לעבוד"; אבל במקרה הנ"ל – מיותר לחלוטין. הוסיפו לקורות החיים את מקומות העבודה המשמעותיים ביותר שהיו במהלך חייכם המקצועיים, גם אם הם לא מעולם ההייטק. אם אתם רוצים להשתחל לתודעתו של המעסיק ב-20 שניות ומטה, ריבוי פרטים לא רלוונטיים ישיג לכם את התוצאה ההפוכה.

הקפידו על מסמך קצר ולעניין – קורות החיים שלכם הגיעו ליותר מעמוד אחד? לא נורא, אך אם זה כך, עדיף לתמצת ככל שניתן. עברו עליהם שוב ושוב, וקצצו פרטים לא רלוונטיים היכן שאפשר. מעסיקים לא מעוניינים במגילות בלתי נגמרות, אלא בתמצית קצרה ונקודתית של כל היתרונות שהופכים אתכם למועמדים הכי טובים למשרה. 20 שניות ומטה, זוכרים?

מיתוג עצמי

אוהבים לעסוק בתחום שלכם גם בשעות הפנאי? עשיתם פרויקטים מעניינים בזמן הלימודים? כדאי ומומלץ להעלות את מעשה ידיכם לאינטרנט, בין אם באתר משלכם ובין אם באחסון ענן, ולשלוח קישור יחד עם קורות החיים. אומנם עדיין אין לכם ניסיון, אבל אם תראו למעסיק התלהבות מהתחום ועשייה עצמאית ויצירתית – תגדילו את סיכוייכם לתפוס את תשומת לבו.

מעסיקים ומנהלי משאבי אנוש מחפשים מועמדים טובים לצורך עבודה בהייטק ללא ניסיון גם באינטרנט וברשתות החברתיות. פתחו לעצמכם פרופיל LinkedIn, הוסיפו תמונה מקצועית וספרו על הניסיון והידע המקצועי שלכם. כמו כן, כדאי ומומלץ שחיפוש שמכם המלא בגוגל, בפייסבוק ובשאר מדיות יעלה תוצאות נקיות מבעיות: בלי תמונות שלכם בפייסבוק, שיכורים כלוט ועושים שטויות; בלי סטטוסים בעייתיים כאלה ואחרים, ובלי תוצאות חיפוש שעלולות להרוס לכם את הסיכוי עוד לפני שזימנו אתכם לריאיון.

מומלץ לסגור את פרופיל הפייסבוק לסריקה במנועי חיפוש, וכן לכל מי שאינו נמצא ברשימת החברים שלכם זה בהחלט לא יתרום לכם להתקבל למקום עבודה בהייטק. מעבר לכך, אם יש לכם אתר או בלוג אישי/ מקצועי – ודאו ששמכם המלא יופיע בטייטל ובתוכן – יחד עם מילות המפתח הרלוונטיות (בהתאם לתחום העיסוק שלכם: מהנדס אלגוריתמים, בודק תוכנה וכן הלאה), זה יעזור לכם במיוחד במציאת עבודה בהייטק.

טיפים, כך תחפשו עבודה בהייטק ללא ניסיון:

אתם וודאי יודעים שניסיון הוא דבר 'קדוש' בעולם ההייטק, למעשה הוא זה שפותח את הדלת לעולם הנחשק. עם זאת, כדאי להבין שעל ידי כמה שינויים קטנים תוכלו לפתוח את הדלת הנחשקת להייטק גם ללא ניסיון קודם. אז הייטק ללא ניסיון, הוא לגמרי לא OUT אלא הזדמנות להשקיע קצת יותר.

אם פתחתם לאחרונה מודעות דרושים, וודאי נתקלתם במגוון משרות הדורשות ניסיון, ניסיון ועוד ניסיון. נכון, אם ביצעתם תפקידים טכנולוגיים כאלה ואחרים ביחידות צבאיות, וודאי לא תצטרכו לקרוא את הכתבה הזאת, וסביר להניח שתמצאו ביתר קלות את המשרה הבאה. אבל חשוב שתבינו שיש מקום בשוק העבודה לכולם, ועובדה לכך שכל מי שנמצא בהייטק התחיל בדיוק כמוכם ללא ניסיון, גם אלה שנכנסו לתחום בגיל מאוחר.

נתחיל בכתיבת קורות חיים מושקעים

השקיעו בכתיבת קורות חיים מושקע, והבליטו בו את היתרונות שלכם על פני אחרים, כמו גם את שפות הקוד וההתמחויות הנוספות שלמדתם. מומלץ לכתוב קורות חיים בעברית וגם באנגלית, כיוון וקיימות חברות בינלאומיות, בהן קורות החיים מועברים למנהלים שאינם דוברים עברית. חשוב מאוד להקפיד על שפה תקנית, ואולי להיעזר בחברת תרגום מקצועית. דבר נוסף, צרפו כל פרויקט גמר, עבודות שבצעתם וכו'.

פתיחת פרופיל בלינקדאין

פרופיל LinkedIn הוא חלק לא מבוטל מקורות החיים שלכם. לאחר שליחת כמה וכמה קורות חיים, וודאי תגלו שרבים צפו לכם בפרופיל, ולכן עדכנו תמונה יפה וכל מידע שיכול להיות רלוונטי. חשוב להבין שהפרופיל יכול לסייע לכם למצוא עבודה, הרי יש לא מעט ציידי משרות שינסו לצוד אתכם למשרות ג'וניור.

מתחילים לחפש עבודה

לאחר שסיימתם לכתוב קורות חיים מהסרטים (וגם באנגלית), זה הזמן להפיץ אותם. פעמים רבות עובדי הייטק ללא ניסיון מרגישים כי אין הענות לקורות חיים, למרות שהם מכוונים למשרות ג'וניור, ולכן זה הזמן לצאת מהדרך המסורתית של שליחת מיילים ולנסות אופציות נוספות.

בואו נראה היכן מסתתרת המשרה הבאה שלכם?

בררו עם המכללה – מכללות רבות מציעות סיוע בהשמה לאחר הלימוד. לרוב, מכללות מבצעות שיתופי פעולה עם חברות השמה או ישירות מול מחלקות הגיוס של חברות שונות. נצלו את האופציה הזאת!

צאו לכנסים/מיטאפים – קיימים כנסים, מפגשים ומיטאפים רבים בתחומי ההייטק השונים, ולכן צאו מהבית ולכו לפגוש אנשים. דווקא במקומות אלה תוכלו לרכוש קשרים, להכיר אנשים מהתחום ואולי גם להשתתף במיטאפים וכך למצוא עבודה.

כנסו לקבוצות בפייסבוק – יש לא מעט קבוצות בפייסבוק עם מאות חברים, שם תוכלו לדוג משרות חלומיות. הקבוצות המומלצות הן – קבוצת "משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון" המונה מעל 180 אלף חברים, "משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון | Junior Jobs" – קבוצה המונה מעל 30 אלף חברים, "משרות הייטק – ללא ניסיון" המונה מעל 9 אלף חברים ועוד.

שווה למצוא עבודה בהייטק!

אם בעבר חשבנו שמציאת עבודה בהייטק שמורה לאנשים ספציפיים מאוד, היום אנחנו כבר יודעים שכל מה שדרוש לענף זה ראש גדול, יצירתיות, רצון להצלחה ורצון להשפיע על העולם. היום כבר לא צריך לעבור את המסלול הארוך של תואר שנמשך 4 שנים או חיפוש משרה שנמשך נצח, אך עדיין צריך להשקיע ולהתאזר בסבלנות. ובענף ההייטק, הסבלנות משתלמת!

שאלות ותשובות

האם השכר במשרות ללא תואר וניסיון יהיה נמוך יותר?

לא בהכרח. כל עוד תענו לדרישות של חברת ההייטק מבחינת יכולות. כך או כך, השכר בהייטק ידוע כשכר פשוט מעולה שגם עולה בהתמדה משנה לשנה.

מהי החלופה לתואר אקדמי?

במקרים בהם אין חובה לתואר אקדמי, ניתן לעשות קורס הייטק, למשל אחד מהקורסים אותם אנחנו מציעים כאן אצלנו. במקרים חריגים וכתלות במקצוע, חברת ההייטק לא תדרוש ידע כלל ואת ההכשרה תוכלו לבצע אצלה.

איך אפשר לשפר את הסיכויים שלי למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון?

כדאי לבחור קורס מקצועי שעובד אתכם על עבודת גמר / פרויקט, ושבסיומו יהיה לכם תיק עבודות אותו תוכלו להציג בראיונות עבודה. פעמים רבות תיק עבודות עשיר ואיכותי הוא חלופה לניסיון.

האם יש מבחני קבלה למשרות אלה?

ברך כלל יש מבחני קבלה למשרות הייטק, ללא קשר אם אלה משרות הייטק ללא ניסיון וללא תואר. המשרות בודקות ידע בתחום הספציפי אבל גם יכולות של חשיבה יצירתית ומקוריות. אם תסיימו בהצלחה קורס הייטק, אתם יכולים לעבור את השלב הזה בקלות.

יש לי תואר לא טכנולוגי. זה יכול לעזור לי?

כחלק מהמגמה של עבודה בהייטק ללא ניסיון וללא תואר, ניתן להתקבל לעבודה גם אם אין לכם תואר טכנולוגי. יותר ויותר חברות הייטק מחפשות בוגרים של תארים כלליים כדוגמת תואר בפסיכולוגיה, מנהל עסקים, חינוך ועוד, מתוך הבנה שבתארים אלה מגיעים לחשיבה ביקורתית ומעמיקה.

האם לאחר קליטה לעבודה אהיה כמו כולם?

לאחר שתיקלטו לעבודה בהייטק, גם אם אין לכם ניסיון קודם וגם אם אתם ללא השכלה אקדמאית, תהיו עובדים מן המניין. מכאן – חובת ההוכחה עליכם ואתם נבחנים על סמך ההישגים והתוצאות שלכם בעבודה.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

  שיחה עם נציג

  דילוג לתוכן