ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

רכישת מקצוע טכנולוגי

דנה ציפרוט
רכישת מקצוע טכנולוגי

אנשי היי-טק רבים מתרפקים על הזכרונות של ימי סוף שנות התשעים ותחילת המילניום, שזכו לכינוי "ימי הבועה". ענף טכנולוגיות המידע צמח והתפתח במהירות מסחררת, הדרישה לכח אדם מקצועי ואיכותי עלתה בהרבה על ההיצע, והמרוויחים הגדולים היו ההייטקיסטים החדשים – ברובם צעירים חסרי ניסיון, שרכשו את לעצמם מקצוע טכנולוגי באופן עצמאי תוך כדי עבודה, מלימודים בקורסים חפוזים או מקריאה באינטרנט.

מאיפה הכל התחיל

ניהול מערכות מידע אירגוניות בתור מקצוע טכנולוגי התחיל להתפתח בהתאם לדרישות של העסקים המתפתחים. מנהל הרשת היה פעמים רבות שילוב של טכנאי חומרה, איש תקשורת, מנתח מערכות, אחראי רכש, איש אבטחת מידע ומפתח תוכנה (ולעיתים אף חשמלאי, שוטר, סבּל ושחקן סוליטר מקצועי). איש המיחשוב באירגון היה לאורים ותומים בכל נושא טכנולוגי, ומוסר עבודתו נבנה בהתאם לעיקרון פשוט – "רק אני יודע את העבודה ולכן מקומי מובטח".המיתון והתחרות בשוק נתנו את אותותיהם, מספר אנשי המקצוע המוסמכים גדל ותנאי ההעסקה ירדו מהסטנדרטים החלומיים של "ימי הבועה".

לאט לאט התברר שעל מנת להפוך לאיש IT יש לרכוש מקצוע טכנולוגי ככל המקצועות, להשקיע זמן ומשאבים בלימודים מסודרים, לשמור על עדכניות הידע ובעיקר – לשאוף לאפקטיביות, יצרנות ויצירתיות. מנהל רשת טוב הוא היודע לתת מענה טכנולוגי לכל צרכי האירגון בו הוא עובד, ובשאיפה – מכתיב את קצב ההתקדמות הטכנולוגית עבור האירגון כולו. הסיסמה היא Proactive Management, כלומר ניהול בשיטת "איזהו חכם – הרואה את הנולד", וזאת בניגוד למסורת הקלאסית של "כיבוי שריפות".

האם זה נכון שהביקוש לאנשי מקצוע בתחום ה-IT ירד והמקצוע איבד מערכו ? ממש וממש לא. בעיניי, אנו נמצאים בעיצומו של תהליך טבעי ובריא, שבסופו ייווצר איזון בין היוקרה של המקצוע לבין רמת ההשקעה הנדרשת ממי שרוצה ליהנות מיוקרה זו. מי שישב בבית, גלש קצת באינטרנט והוריד תשובות לשאלות ממבחני ההסמכה בתחום ה-IT אמנם יכול להשיג תעודת הסמכה, אך בוודאי לא ייקרא איש מקצוע. מערכות מיחשוב זמינות, מאובטחות ותקינות חשובות לתיפקוד העסקים של היום במידה דומה לחשיבותם של הספקת החשמל או קווי התקשורת. והרי נקודה למחשבה: האם הייתם מזמינים לביתכם חשמלאי שקרא כמה מדריכים באינטרנט וקיבל את התעודה כי מישהו גילה לו את התשובות לשאלות במבחן ?

איך נהפכים למקצוענים בתחום

תהליך רכישת מקצוע טכנולוגי חייב להתחיל מלימוד אינטנסיבי ומאומץ, בעזרת כוח הסקרנות והדחף לחקור, והמפתח להצלחה בשלב הזה הוא בעיקר בידי הלומד עצמו. הנחת היסוד שלך כמקצוען IT מתחיל צריכה להיות בכך, ששום סוג של חומר לימוד לא יספק בפני עצמו את הידע הנדרש על מנת שתזכה בהכרה כמקצוען או מומחה. לכן, עליך לנצל עד עומקו כל מקור מידע טכני הנקרה בדרכך, זאת עד אשר תתבסס תחושת הביטחון ותוכל לומר בכנות "אני באמת מבין איך זה עובד".

ואז מגיע השלב שבו מצבורי הידע העיוני והמעשי מתחילים להתעצב ולהפוך לתרבות מקצועית. בשלב זה שאלת המפתח אינה "איך זה עובד ?" אלא "איך זה צריך לעבוד ?". גם כאשר הידע הטכני מבוסס ונרחב, אין תחליף לניסיון וללמידה מטעויות – ועדיף אם אלה יהיו טעויות של אחרים. כאן אין תחליף ללמידה במסגרת בה אנשי מקצוע מנוסים מטמיעים בך את הערכים הדרושים להצלחה – תיכנון קפדני, יסודיות בביצוע, תיעוד מסודר, עבודת צוות, שקיפות, אתיקה, תודעת שירות ועוד רבים וטובים. או במילה אחת: מקצועיות.

הנחת העבודה של כלל סגל ההוראה במכללת iNT היא שבמקצועות ה-IT, כבכל מקצוע טכנולוגי, אין נוסחת קסם להצלחה מהירה ללא השקעה. המטרה הראשונה במעלה היא שבוגרי המכללה יצאו לשוק בתחושת ביטחון המגובה לא רק בתעודות ובציונים, אלא במוסר עבודה וגאווה מקצועית כיאה למי שעם השתלבותם בשוק יעצבו את פני העתיד הטכנולוגי. תוכלו לקבל אינפורמציה נוספת על קורס ניתוח מערכות מידע באתר מכללת iNT.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן