ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מה זה קוברנטיס והקשר שלו ל-Devops

INT College
מה זה קוברנטיס וההקשר שלו ל Devops

מכירים את זה לפעמים שמתכנתים זורקים לכם מושגים, שאתם בקושי מצליחים לבטא? ואז, אם אתם "מעזים" לשאול על פשר אותו המושג, הם מנסים להסביר לכם, ואז ההסבר רק מסבך את פני הדברים אפילו יותר? אז קוברנטיס. קוברנטיס (Kubernetes) הוא מושג מתחום התכנות, שהוא מאוד לא אינטואיטיבי עבור הדיוטות בתחום. עם זאת, אנחנו כאן כדי לבאר לכם בדיוק מה זה קוברנטיס, ומה הקשר שלו לתפקיד ה-Devops.

קצת רקע טכני

קוברנטיס (Kubernetes, לפעמים משתמשים בקיצור K8s) הוא רכיב לניהול מספר קונטיינרים בצורה מתוזמרת. כדי להבין זאת לעומק, נבין קודם מה זה קונטיינר: קונטיינר היא מערכת הפעלה, סוג של מכונה וירטואלית, שמאפשרת "להריץ" תוכנה. קונטיינר הוא היחידה הבסיסית בארכטיקטורת הקוברנטיס: הקונטיינר "מכיל" (Contains) את כל מה שתוכנה צריכה כדי לרוץ, לרבות ספריות קוד, כלי מערכת וכדומה, אך ללא מערכת הפעלה משלה. קוברנטיס היא מערכת שעוזרת לתזמר ("Orchestration") מספר גדול קונטיינרים, לנהל אותם ולתאם ביניהם. 

מדוע יש צורך בקוברנטיס?

תוכנות ואפליקציות כיום מורכבות מהמון שירותים קטנים, שהם כמו רכיבים קטנים הרצים במקביל בתוך התוכנה. כל שירות כזה אחראי לפונקציה אחרת בתוך התוכנה, וצריך לתקשר עם השירותים האחרים באיזושהי נקודת גישה. באמצעות שימוש במתזמר קונטיינרים כגון קוברנטיס, אפשר לארוז את כלל השירותים הללו לכדי תוכנה אחת על פלטפורמה ייעודית. קוברנטיס מאפשרת למפתחים לארוז את הפיתוחים השונים שלהם לכדי מוצר אחד, שהוא האפליקציה או התוכנה. הקוברנטיס מאפשרת לדמות סביבת פיתוח מורכבת ומתקדמת, לבדוק עומסים ולבצע עוד תהליכים, שמזרזרים את תהליך הפיתוח.

הקשר בין קוברנטיס לבין Devops

היתרון גדול לשימוש בקוברנטיס, הוא בכך שהוא מאפשר לתוכנות לעבור בין סביבות פיתוח שונות, כגון סביבת ענן. כך ארגונים יכולים לבדוק ולפרוש תוכנות בפיתוח, ולהגדיל את שיתוף הפעולה בין צוות שרתים לצוות הפיתוח. כמו כן, הקוברנטיס מאפשרת להגדיל את הסקיילביליות של תוכנות, על ידי הפצת העבודה על פני קונטיינרים שונים, מה שמאפשר לתוכנות להתמודד עם יותר טראפיק בעת ההפעלה. יתרון נוסף של קוברנטיס הוא שכאשר קונטיינר מסוים קורס או מפסיק לעבוד, יש לו יכולת לאתחל את עצמו מחדש, מה שמקטין תקלות בעבודת התוכנה, ומאפשר עבודה חלקה יותר.

כאן הקשר לתפקיד הדבאופס: היות ותוכנות בימינו מאוחסנות על שרתי ענן, קוברנטיס משמש ככלי לניהול שירותי ענן שונים, ונדרש צוות דבאופס שיקים עבור מפתחים סביבת פיתוח ואחסון בענן. כדי לעשות זאת, אנשי דבאופס משתמשים בקוברנטיס לצורך ניהול יחידות הפיתוח. כאשר מפתחים תוכנות שצריכות להפעיל טראפיק בסקייל גבוה, כאשר צריך תשתית גמישה וזולה, או כאשר צריך שכמה גרסאות שונות של התוכנה במקביל, משתמשים בקוברנטיס כדי לנהל ולתכלל את כל התהליך.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן