ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מה זה Front End (צד לקוח)?

INT College
FRONT END

תחום התכנות נמצא בשיאו, הן מבחינת הביקוש לפיתוח ממשקים ותוכנות ובאופן טבעי גם בביקוש למתכנתים, במיוחד מתחום ה – Full Stack העוסק בפיתוח אתרים, פלטפורמות, אפליקציות ועוד. בתחום זה ישנם שני תפקידים נחשקים שהם צד שרת Backend וצד לקוח – Front End. כאן בכתבה נראה מה זה Front End, מהם האתגרים והתפקידים של מומחה בתחום.

לפני שנצלול להסבר ולאתגרים של מפתח Front End, נסביר מה ההבדל בין Backend ל- Front End.

בתהליך פיתוח תוכנה מעורבים שני גורמים מרכזיים שהם מפתחי  Backend האחראים על צד שרת ו-  Frontend שהם מפתחים האחראים על צד לקוח. צד שרת מתייחס למה שגורם לממשק לעבוד, כלומר הטכנולוגיה שמאפשרת לגולש לבצע פעולות כמו לבצע הרשמה, לרכוש אונליין ועוד. לעומת זאת, צד לקוח מתייחס למה שהמשתמש רואה בפועל בממשק מבחינה עיצובית ותפעולית. בסופו של דבר, שניהם עובדים יחד על הממשק, ולכן חשוב שכל אחד מהם יכיר את הכלים ושפות הקוד של השני לטובת הצלחת הפרויקט.

מה זה Front End?

תחום Front End  עוסק בפיתוח צד לקוח בשפות קוד HTML, CSS ו-JavaScript דרכן מפתחים אתרי אינטרנט, יישומים, אפליקציות, חנויות מסחר אינטרנטיות ועוד. המטרה היא לשים דגש על  מה שהגולש רואה בממשקים אלו מבחינה ויזואלית ויוכל לתקשר איתם ולבצע מגוון רחב של פעולות, לדוגמה המסכים השונים, כפתורים, האלמנטים הגרפיים, הצורות, הטקסטים, המיתוג, הצבעים וכך הלאה.

התפקיד של מפתח Front End

באופן כללי תחום Front End הוא חלק מלימודי Full Stack העוסק בפיתוח ממשקי WEB.  מדובר באחד התחומים המבוקשים בשוק ההייטק, הרי קיים ביקוש עצום לפיתוחים חדשניים המתבססים על טכנולוגיות חדשות, ולכן דרושים מפתחים שיאיישו את המשרות הללו ויפתחו ממשקים טכנולוגים חדשים.

תפקידו העיקרי של מפתח Front End הוא ליצור אלמנטים ויזואליים שאותם המשתמש רואה בעת השימוש בממשק מסוים כמו פלטפורמה או אפליקציה וכו׳. לדוגמה מפתח Front End העובד בבנק, תפקידו יהיה לשפר ולתחזק את האפליקציה של הבנק, כך שיהיה ללקוחות המשתמשים באפליקציה קל יותר לבצע פעולות שונות ביום יום, כמו העברת כספים ובאופן כללי יהנו מחוויית השימוש.

בנוסף, מפתחי Front End נתקלים בלא מעט אתגרים כמו התאמת הממשק לכל סוגי המכשירים, לדוגמה אם מדובר על פיתוח WEB של אתר אינטרנט,  עליהם לוודא שהאתר נראה טוב בכל המכשירים כמו סמאטרפונים, טאבלטים, מסכי מחשב, לפטופים ומסכי טלוויזיה. במידה והאתר לא יראה טוב ממכשיר מסוים, הרי שזה יפגע בחוויית המשתמש.

אתגר נוסף בפיתוח Front End הוא שילוב הכלים והטכניקות הקיימים ליצירת מסכים ידידותיים למשתמש. נציין כי תחום זה משתנה ומתפתח בקצב מהיר, ולכן מפתחים מתחום ה- Full Stack העוסקים גם בצד שרת וגם בצד לקוח, צריכים להיות עם אצבע על הדופק ולהתעדכן תמיד בחידושים ובטכנולוגיות בתחום.

הפוקוס העיקרי בתהליך פיתוח Front End

הפוקוס בפיתוח צד לקוח הוא להבטיח למשתמשים חווית שימוש גבוהה כאשר הם מבצעים שימוש באפליקציות, בחנויות מסחר, באתרי אינטרנט או בכל ממשק אחר. יש צורך לוודא שהם רואים את המלל בפורמט קל לקריאה, שהכפתורים נמצאים במקום הנכון, שהצבעים אינם פוגעים בחוויית הגלישה וכו׳.

האתגר הוא כמובן לא קל, הרי כיום גולשים עושים שימוש במגוון גדול של מכשירים עם גדלי מסך ורזולוציות משתנות, מה שמאלץ את מפתח צד לקוח לקחת בחשבון את כל ההיבטים הללו בעת הפיתוח והעיצוב של המסכים.  כמו כן, יש צורך לשים פוקוס על כך שהממשק עולה בצורה נכונה בכל סוגי הדפדפנים במערכות ההפעלה השונות  והמכשירים שונים. כמובן שכל אלה דורשים תכנון קפדני מצד המפתח.

הסתקרנתם? קראו עוד על קורס Full Stack

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן