ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

תפקידו של מנתח מערכות

INT College
מנתח מערכות

ניתוח מערכות הוא התחום שעוסק ב'תמונה הגדולה' בתוך תחום ה-IT. מנתח מערכות מגיע מצויד בהבנה המקצועית של עולם העסקים וגם עולם הטכנולוגיה, ובעזרת ידע זה הם יכולים לנתח את המערכות הממוחשבות של עסק ואת צורת העבודה הממוחשבת במערכת זו. החלק הקריטי בתחום ניתוח מערכות הוא מה עושים לאחר הניתוח עצמו – בשלב זה מנתח המערכות צריך לבנות אסטרטגיית פעולה אותה יציע לעסק. ייעול הוא המפתח של התחום, התנהלות יעילה יותר, הוזלת עלויות והגשמה של יעדי העסק הם אבן היסוד במסקנות הניתוח וגיבוש אסטרטגיית הפעולה.

דו''ח ניתוח מערכות

מה עושה מנתח מערכות?

ניתוח מערכות מתבצע בדרכים שונות מעסק לעסק, או בתוך חברת ייעוץ שמספקת את השירותים לעסקים, לכן אופן הפעולה של מנתח המערכות שונה גם היא. אך תחת המטרייה הגדולה של הגדרת ניתוח מערכות, אלו כמה מהדרישות הנפוצות שנדרשות ממנתח מערכות:

 • עבודה צמודה מול הנהלת העסק ו/או המשתמשים על מנת להבין מהם היעדים מבחינה עסקית ונגזר מכך – מה הדרישות מהמערכות הממוחשבות.
 • כאמור ניתוח המערכת והערכת היעילות שלה וגיבוש אסטרטגיית ייעול.
 • לאחר בניית האסטרטגיה מנתח המערכות צריך לעשות הערכה של עלות מול תועלת של שדרוג או שינוי של המערכת המתפקדת.
 • ליזום ולהציע להנהלה דרכי ייעול למערכות הממוחשבות על מנת שיגדילו את התועלת לעומת העלות.
 • לעיתים תהיה גם עבודה מול משתמשי הקצה וסיוע בתהליך ההטמעה של השינוי שנעשה במערכת המידע.
 • עבודה עם צוותי עבודה שונים בעסק- עם צוות ה-IT, מפתחים, מנהלי פרויקטים ועוד.
 • בשדרוגי מערכת לעיתים מנתח מערכות כותב קוד בעצמו ולעיתים עובד מול צוותי הפיתוח, לפי דרישת העסק.
ניתוח מערכות במחשב

בשורה התחתונה, מה צריך לעשות כדי להיות מנתח מערכות?

ניתוח מערכות, בניגוד למקצועות IT מסויימים הדורשים התמחות ספציפית בתחום אחד, מנתח מערכות שסיים קורס ניתוח מערכות צריך לדעת הרבה דברים ממגוון תחומים שונים. לדוגמה, בשביל התפתחות עתידית מנתח מערכות צריך ללמוד ולשלוט בתחום ה-IT  בצורה היקפית- תהליכים, חומרה, תוכנה, רשתות ועוד. ניתוח מערכות הוא תחום שהולך וצומח בשוק ההייטק, עם תחזיות לצמיחה של לפחות 20% והביקוש לאנשי ניתוח מערכות מקצועיים ובעלי ידע טכנולוגי ועסקי נרחב הולך וגדל. כיום ניתן לקבל הכשרה היקפית בקורס ייעודי לניתוח מערכות ולהתחיל להתקדם בקריירה ענפה של ניתוח מערכות, כל עוד ישנה המוטיבציה, התפיסה הטכנולוגית והעסקית והרעב תמיד לדעת עוד וללמוד כמה שניתן על התחום. כמו-כן חשוב שתהיה יכולת לעבודה בצוות, עמידה מול קהל, יכולות ניתוח ואוריינטציה למחשבים וטכנולוגיה.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

  שיחה עם נציג

  דילוג לתוכן