ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

IaaS מה זה?

INT College
iaas מה זה

כיום חברות טכנולוגיה, בוחרות (ברוב המקרים) שלא להסתמך על הקמת נוכחות מסיבית של שרתים ומחשבי על חזקים בשטחן, ומעדיפות להסתמך על מה שמכונה שירותי ענן. המונח "שירותי ענן", משמע שהשרתים (מה שנקרא אחסון ענן) ולעתים גם סביבת הפיתוח (מה שנקרא מחשוב ענן) נעשים על גבי מחשבים מרוחקים פיזית ממרכז הפיתוח. מחשבים אלו הם לרוב חזקים מאוד, ובעלי תשתית מתקדמת וחזקה מאוד, מה שמאפשר לחברות שלא צריכות לרכוש ולהקים את התשתיות האלה בעצמן, אלא רק להשתמש בעד תשלום מספק של שירותי ענן.

מה שתיארנו לעיל, הוא בעצם המודל המכונה IaaS (ראשי תיבות של Infrastructure as a service), קרי "תשתית כשירות": מדובר בצורה של מחשוב ענן, בה ספק הענן מספק תשתית IT כגון אחסון, משאבי רשת ושרתים, וכן מספק "מכונות וירטואליות" (תוכנה המדמה סביבה לצורך הפעלה של תוכנה מסוימת, מבלי ליצור באמת את תנאי הסביבה בפועל). כך יכולות חברות הייטק לקבל גישה ליכולות מחשוב חזקות מאוד, מבלי להקים את הסביבה הדרושה להן בעצמן: במקום להשקיע סכום גדול בעלויות ההקמה (ואז גם בתחזוקה, אבטחה, וכן שינויים נדרשים ככל שחולף הזמן), הם משלמים לספקי IaaS בשיטת Pay As You Go. בנוסף ליכולות מחשוב חזקות בעלות יחסית נמוכה לחלופה של הקמה אורגנית, לקוחות שירותי ה-IaaS מקבלים לרוב יציבות גדולה יותר, שירותי גיבוי מתקדמים, תמיכה ועוד.

המגמה הזאת מזכירה למשל את מה שקורה בעולם התוכנה: בעבר היו מפתחים תוכנה במשך תקופה מסוימת, ואז בסיום הפיתוח מוכרים אותה (על גבי דיסקים, מי שזוכר). היום יותר מקובל במקום למכור תוכנה במכירה חד פעמית, למכור רישיון (על בסיס חודשי או שנתי) לשימוש בתוכנה, מה שנקרא SaaS (תוכנה כשירות, Software as Service).

הקשר של Iaas ו-DevOps

תפקיד ה-DevOps הוא להיות למעשה חוליה מקשרת בין אנשי פיתוח לאנשי האופרציה, קרי אלו היוצרים תשתיות לפיתוח המוצר. הצורך באנשי DevOps גבר בשנים האחרונות, בין היתר בשל המעבר של יותר ויותר חברות להעדפת שירותי ענן ו-IaaS. בהתאם לכך, המעבר של אנשי DevOps להסתמך על IaaS, משנה בעצם את ההיבט התשתיתי בתחום של פיתוח תוכנה. כלומר, נולד צורך באנשי DevOps שיהיו מסוגלים לבנות ולנהל את התשתיות הללו בצורה יעילה ומקצועית.

בנוסף לכך, תפקיד ה-DevOps, כפי שהוא נתפס בארגונים רבים, הוא תפקיד של תכנון תשתית ותכנון משאבים עבור הארגון. מתי אנשי ה-DevOps יעדיפו בעצם להסתמך או לעבור לתשתית IaaS? כאשר הם מזהים שסביבת התשתית כבר לא יכולה לתמוך בתפעול של המוצר בצורה תקינה. לחילופין, כאשר מדובר בחברה שמעצם טבעה פועלת בשוק שמאוד רגיש לשינויים בהעדפות של לקוחות או בשינויים טכנולוגיים, יותר קל לבצע את השינויים הללו כאשר מדובר בסביבת IaaS מאשר סביבה אורגנית. כלומר ה-Iaas מאפשר גמישות גדולה יותר ל-DevOps.

אז שנכנס לראות מה מחכה לנו בקורס?

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן