ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מגן סייבר: האם אתם מוכנים להיות לוחמים אמיתיים?

ירדן חיון
מגן סייבר

לאסוף מידע מודיעיני על האויב, לשבת מאחורי המחשב ולאתר את חולשות האויב, לתקוף האקרים ופשעי סייבר, להיות לוחם אבל עם נשק מסוג אחר ולעמוד באתגרים הגדולים של המאה ה-21. אלה הם חלק מתפקידו של מגן סייבר, המכונה גם לוחם סייבר או קצין אבטחת מידע שחייב להיות בעל יכולות מגוונות.

תחום הסייבר נמצא בשנים האחרונות בראש סדרי העדיפויות של ארגוני ענק, ולא בכדי דובר על כך שהמלחמה הבאה תתחיל באמצעות תקיפות סייבר קטלניות. כיום כל גוף, מוסד, עסק או ארגון שומרים את המידע על גבי תוכנות, שרתים, בענן וכו', כאשר המידע חייב להיות מוגן ומאובטח היטב. זליגה של המידע לידיים עוינות עלולה לגרום למפח נפש, פגיעה בפרטיות ובפעמים מסוימות גם למוטט ארגונים ולפגוע בפרטיות הלקוחות.

היקף מתקפות הסייבר עולה משנה לשנה ב- 10%

משנה לשנה מקרים של תקיפות סייבר עולים ב- 10% וכל נזק כזה מוערך במיליארדי שקלים המשפיעים על הכלכלה העולמית. פשעי סייבר יכולים להיות חמורים, בדרגות שונות ולהכיל מגוון סוגי פשעים, כמו פריצות, סחיטות, איומים, גניבות מידע, איומי ביטחון, וירוס כופר הקטלני המפרנס האקרים בכל רחבי העולם ועוד ועוד. הגידול בהיקף האיומים לצד המודעות שנוצרה בארגונים, יצר חוסר באנשי סייבר בשוק, מה שהביא לגידול בביקוש בשוק ובמיוחד בישראל הנחשבת למעצמת סייבר.

מתקפות הסייבר המדוברות של איראן וישראל

אם ננבור באתרי חדשות נגלה כמות עצומה של מתקפות סייבר קטלניות, ובמיוחד את המתקפה האחרונה שארעה בעיצומו של משבר הקורונה, בחודש מאי 2020. מתקפת סייבר שישראל ביצעה לפי מקורות איראניים, שיתקה את הנמל המרכזי והבינלאומי של איראן 'שאהיד רג’אי'. אין ספק שמתקפה זו ועוד רבות לפניה מפנות זרקור לשינויים עצומים בעולם הסייבר, בעיקר בתעשייה ובתשתיות העסקיות, אשר סובלות מהגנות חלשות. אך זו רק חוליה בשרשרת, נראה כי בין ישראל לאיראן מתחוללות מלחמות סייבר קשות, אשר דורשות לוחמי סייבר חזקים שיעמדו כמו חיילים, ממש כמו במלחמה, רק מאחורי המקלדת.

ישראל היא בהחלט מעצמת סייבר ויש לכך הוכחות

כדי להבין עד כמה ישראל מעצמת סייבר, נגלה לכם שמתוך 17 חברות הסייבר הגדולות בעולם, ארבע מהן ישראליות ומספקות שירות גלובלי. אלה הן צ'ק פוינט, סייבר ארק, פאלו-אלטו ואימפרבה. לצידן יש חברות נוספות שעתידות להתברג בקרוב בטופ העולמי ועד עשרות סטארטאפים שבקרוב מאוד הולכים להיות הדבר הבא, כל אחד בתחומו. נוסף למעצמות הללו המחזיקות בחברות גדולות ובמאות עובדים, קיימים בישראל כ- 40 מרכזי פיתוח סייבר של מעצמות בינלאומיות כדוגמת פייפאל, סימנטק, מייקרוסופט ועוד. חברות אלה זקוקות לעובדי סייבר מוכשרים, כדוגמת מגן סייבר, SOC-SIEM, איש PT (חקירות סייבר), אנליסט המומחה באבטחת מידע ועוד.

מחסור באנשי סייבר בישראל

נכון לשנת 2020, מועסקים בישראל כ- 10,000 אנשי סייבר, והצפי הוא חוסר של כ- 2,500 אנשי סייבר מתחומים שונים שיאיישו משרות בחברות הייטק מגוונות ובתוך ארגונים עצמם. לדוגמה, כיום בנקים, מוסדות פרטיים וגופים ציבוריים מעסיקים אנשי סייבר או מגן סייבר. אך לא רק בתחום העסקי, סייבר הפך לאיום בטחוני משמעותי, ולכן צה"ל מגביר את הגיוס של לוחמי סייבר ומציע הכשרת מגן סייבר באגף התקשוב. מגני הסייבר בצבא מהווים את קו ההגנה הראשוני על המערכות המבצעיות, ולכן הביקוש בשיאו.

מי מתאים להיות לוחם סייבר בצה"ל?

נציין כי כיום צה"ל מגייסים אנשי סייבר אשר יהוו קו הגנה על המערכות המבצעיות וישמרו על רציפות תפקודית להצלחה בכל זירה וסיכול מתקפות. מדובר על תחום לוהט המאפשר לבוגרים ליהנות גם מתפקיד מרתק וגם להבטיח לעצמם עבודה בטוחה בתחום האזרחי.

מהם תנאי הקבלה לקורס מגן סייבר של צה"ל?

תנאי הקבלה אומנם נוקשים, אך מדובר במקצוע מרתק, חדשני ומאוד מספק. הדרישות הבסיסיות הן: פרופיל 25 ומעלה, קב"א 52 ומעלה, דפ"ר 70 ומעלה. כיום התפקיד פתוח לגברים בעלי פרופיל קרבי שלמדו 10 יח"ל מחשבים. נשים נדרשות לשירות חובה של 32 חודשים, בנוסף התפקיד כרוך בחתימה של שנתיים וחצי קבע. על פי נתונים, כ- 12% מהניגשים למיונים עוברים לשלב הבא ומשתלבים ב- 10 יחידות בצה"ל הקולטות את הבוגרים למגוון תפקידי סייבר מרתקים.

מה היתרונות של שירות כלוחם סייבר?

קורס מגן סייבר על חשבון הצבא – הצבא מממן קורס של 16 שבועות במתכונת קד"ץ, כאשר ההכשרה עוסקת במגוון רחב של תכנים מרתקים ומקצועיים כמו חומרת מחשב, מערכות הפעלה, תקשורת, פיתוח, הצפנה, חקירת מערכות ופוגעניים, עבודה על כלי אבטחה ייעודיים ועוד.

שירות שהוא גאווה – אין ספק שירות כלוחם סייבר הוא יוקרתי מאוד וסוג של גאווה בימים אלה. כמובן שקיימת אפשרות להתקדם הלאה לתפקידים נחשקים בצבא בתחום הסייבר.

תחום מרתק ומתקדם – תחום הסייבר הוא מרתק במיוחד עם חשיפה לטכנולוגיות המתקדמות בעולם, כמו גם חשיפה למלחמות סייבר קטלניות. אין ספק שמי שאוהב אדרנלין, ימצא את התחום כסופר מרתקת ומספק.

להתקדם כלוחם סייבר באזרחי  – בתום השירות הצבאי לוחמי מגן סייבר יוכלו להשתלב במגוון תפקידי סייבר מרתקים, ואף לעבור השתלמויות שונות להתאמת התפקיד לתחום העסקי ולהתפתח בתחום מבוקש ומתגמל מאוד.

הביקוש בשיאו, אבל מה זה אומר לגבי הלימוד למי שלא יכול להיות לוחם סייבר בצבא?

מכללת iNT מציעה קורס מגן סייבר מקיף, חדשני ומעודכן, הכולל את כל הטרנדים והטכנולוגיות החדשניות המכינות את הסטודנטים לעבודה בשטח. במהלך הקורס תלמדו נושאים, כגון IOT ,Big data , Blockchain – עם התנסות פרקטית אמיתית ו"האקתון" (Hackathon) ייעודי הכולל התנסות בחמ"ל סייבר! היקף הקורס הוא 260 שעות אקדמיות פרונטליות + 100 שעות תרגול עצמי. חסרי רקע טכנולוגי יעברו מכינת סייבר הכוללת 100 שעות אקדמיות.

הלימודים במכללה הם ברמה גבוהה ביותר, עם טובי המרצים והציוד המתאים. ההכשרה תספק לבוגריה רקע על מצב הסייבר העולמי וכלים להתמודד עם איומי הסייבר בארץ ובעולם.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם