ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

כל מה שצריך לדעת על לינוקס

ירדן חיון
לינוקס

לינוקס היא אחת מוותיקות מערכות ההפעלה, ונמצאת בסביבה משנות ה-90. פיתוח לינוקס ידוע, והשם שלה לא חדש כלל, אבל עדיין לא תמיד ברור מה היא עושה. רוב המשתמשים עובדים עם ווינדוז או מק, אז למה דווקא המערכת הזאת כל כך מבוקשת, למה ללמוד פיתוח לינוקס יכול להועיל ואיפה היא באה לידי ביטוי בשימוש הרחב?

מה זה לינוקס?

לינוקס היא בראש ובראשונה מערכת הפעלה הנחשבת לאחת היעילות והבטוחות ביותר. ההתפתחות של המערכת הביאה אותה למקומה הנחשב היום ולמעשה הרבה מהשימוש יום-יומי הממוחשב נשען על לינוקס- בין אם במחשב, באינטרנט, בסמארטפונים ואפילו במכשירים ­­–החכמים הנשענים על תוכנות ותקשורת בין מכשירים.

נתחיל מההתחלה- מערכת הפעלה, בדיוק כמו ווינדוז או המק, היא המנהלת והמבצעת של החומרה של המחשב. במילים אחרות- מערכת הפעלה מקשרת בין התוכנות והפקודות שבהן לבין החומרה והביצוע בפועל של אלו. מערכת ההפעלה מחולקת לכל מיני מרכיבים, כמו שירותי הרקע (Daemons) הכוללים סאונד, הפעלת המדפסת וכד'. דוגמה נוספת היא סביבת הדסקטופ- החלק המחבר בין המשתמש למערכת כולה ומולה הוא עובד, או אפליקציות- תוכנות קיימות או שניתן להוריד ולעשות בהן שימושים רבים ושונים.

השוני בין מערכות ההפעלה השונות

לינוקס מציעה יכולות בחירה גדולות עבור המשתמש והמפתח, לדוגמה הבחירה בין סביבות דסקטופ שונות המכילות אפליקציות שונות. למשתמש יש יכולות שליטה גבוהות על המערכת, חיבור גבוה יותר ל'מאחורי הקלעים' של החומרה, מהירות גבוהה יותר וחסכוניות מאחר והיא פחות מסחרית ממערכות הפעלה אחרות.

המערכת חולשת על השוק בגלל ההתפתחות החיובית שלה – הממשק הולך ונהיה נוח יותר עבור המשתמשים שאינם מומחי תוכנה, יותר עסקים מבינים את היתרונות בלפתח בסביבת לינוקס. ללמוד לינוקס ממשיך להיות תחום לימוד מבוקש בגלל הדרישה הגדלה וההתרחבות לתחומים נוספים שמשתמשים בלינוקס הופך את סביבת הפיתוח הזו למאוד חשובה למי שרוצה להתקדם ולהתפתח בתחומי התכנות.

יתרון נוסף של לימוד לינוקס הוא שישנן סביבות מאוד דומות (ביניהן solaris ו- AIX של UNIX), השליטה בהן מעניקה למפתח ידע מספק בסביבות רבות ומגדיל את מנעד יכולותיו.

והכי חשוב- בשביל לקפוץ למים וללמוד פיתוח לינוקס צריך רק אוריינטציה והיכרות כללית עם עולם המחשב. התחום מאוד מזמין ומאפשר לחסרי רקע או תואר אקדמי להתמקצע ולהשתלב בשוק העבודה במגוון רחב של משרות אופציונליות. למרות שיש הרבה דעות היום שמערכות ההפעלה הגדולות, כמו ווינדוז, מתפתחות גם הן ומעניקות את היכולות של לינוקס בעצמן, מומחים בתחום ממליצים לא לוותר על למידת פיתוח לינוקס, גם בגלל שלא כל יתרונות המערכת אכן קיימות בווינדוז, אלא גם בגלל שלינוקס נמצאת בשימוש כל כך רחב בשוק העבודה בתחומים שונים ומגוונים (מנהל עסקים, ביו טכנולוגיה, מכשירים חכמים ועוד) שאסור להקל ראש בחשיבותה בשוק העבודה.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם