ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

למידה מרחוק יתרונות וחסרונות

INT College
למידה מרחוק יתרונות וחסרונות

בעשור האחרון עם ההתפתחות הרבה של הטכנולוגיה והאינטרנט, הפכה הלמידה מרחוק לאפשרות מציאותית במערכות החינוך, באקדמיה ובהכשרות שונות לרכישת מקצועות כאלה ואחרים. עם זאת, למרות שזו הייתה על פניו אפשרות שקיימת על המדף, עולם הלימודים האקדמיים וההכשרות מֵיאֵן לאמץ את הקונספט של למידה מרחוק, מתוך גישה שמרנית של "למה להרוס משהו שאנחנו כבר רגילים אליו". 

עם זאת, רבות השתנה בעקבות מה שכולנו זוכרים בתור תקופת הקורונה. תקופת הקורונה השפיעה על האנושות באינספור דרכים שאינן קשורות ישירות למחלה עצמה, משום שהיא הכריחה אותנו להסתגל למציאות שונה ממה שהתרגלנו. למשל, הקורונה גרמה לשינויים בתפיסה ביחס לקיום פגישות דרך המחשב, עבודה מהבית, נוכחות דיגיטלית של מידע ברשת ועוד. תחום נוסף שמאוד הושפע כמובן הוא התחום של למידה מרחוק: הקורונה אילצה מוסדות אקדמיים להכיר בכך שלמידה מרחוק היא אפשרות, ובכך נוצר פתח לדיון שטרם הוכרע בדבר היתרונות והחסרונות של למידה מהבית.  

כיום הנושא של למידה מרחוק הוא סוג של רשומון, בו לכל צד יש טענות מאוד טובות כדי לתמוך בעמדה שלו, ואין אמת מוסכמת על כולם. מכל מקום, נראה שעוד ייקח זמן עד שהחברה המודרנית תכריע בעניין, ובינתיים, יש מוסדות כיום שמציעים למידה מרחוק, ויש כאלה שלאו. חיברנו עבורכם התייחסות לכמה מהיתרונות והחסרונות של הלמידה מרחוק, על מנת שתוכלו לגבש דעה מושכלת בעצמכם, ותבינו מה מתאים לכם: למידה מהבית, או למידה בלעדית מהכיתה. 

החסרונות של למידה מרחוק

 1. שיעמום- אנו מניחים שכבר יצא לכם להתנסות בפגישת זום או שתיים. ובכן, אם לא התנסיתם, נספר לכם את מה שכולם יודעים: אם לא יודעים איך לעשות אותן, שיחות זום הן לא להיט. קשה להתרכז בהן לאורך זמן, והשעמום תופס אתכם מהר. כשאתם בזום, אתם לא מרגישים מספיק נוכחים ברגע, והקשב הבעייתי שלנו נודד לו במהרה. עכשיו, מילא לעשות פגישה או שתיים בזום כל כמה זמן, אולי אפילו כל שבוע, אבל לאורך זמן? זה כבר לא עניין של מה בכך. קשה לגייס את המשמעת העצמית כדי להתמיד לאורך זמן בלמידה כזאת. 
 1. אפקטיביות- יש דברים בשיחה שנעשית פנים מול פנים, שלא עוברים בזום. כימיה, שפת גוף, טון; כל אלו דברים שהתת מודע שלנו קולט מהדובר שמנהל איתנו שיחה פנים מול פנים, שלא עוברים פשוט בשיחת זום. כשמדובר בלימודים, ייתכן שהדבר יפגע בהבנה שלנו. שלישית, באופן הזה חסר לפעמים מגע עם המרצה, אם אנחנו רוצים לשאול אותו שאלה או לקבל עצה. נכון שהוא יכול לתת לנו את המידע במייל, אבל הכל מרגיש פחות אישי ויותר טכני, והדבר מחטיא את המטרה. 
 1. חיי חברה- עבור רבים, תקופת הלימודים היא תקופה די כיפית בחייהם, משום שבתקופה הזאת יוצא להם להכיר המון אנשים איתם בקורסים השונים. תמיד נוכל למצוא מישהו או מישהי בסטטוס דומה לשלנו, ולקבל איזו תחושה של שותפות גורל, חוויות משותפות וחברויות שנשארות גם הרבה לאחר מכן. 

היתרונות של למידה מרחוק

 1. חיסכון בזמן- נסעתם פעם ללימודים בבוקר? בישראל גם נסיעה פנים-עירונית במרבית הערים הגדולות יכולה לארוך יותר מחצי שעה. כשמדובר בנסיעה בין עירונית, הפקקים הם כבר כוח עליון שקשה להילחם בו. כאשר מצב הכבישים הוא כה נוראי, קשה לתכנן סדר יום, שלא לדבר על להגיע ללימודים בזמן. נסיעה ארוכה בפקקים שואבת אנרגיות רבות, שיכולות להיות מנוצלות היטב במקומות אחרים.  
 1. חיסכון כספי- לימודים במתכונת של למידה מרחוק הם חסכוניים הרבה יותר, שהרי המוסד חוסך עלויות רבות בדמות הקמת כיתות לימוד ואחזקתן, והדבר בא לידי ביטוי במחיר מוזל יותר של הקורסים. 
 1. זה דווקא יכול להיות מאוד נוח ואפקטיבי- למידה מרחוק לא חייבת להיות משעממת ומייגעת: במכללת Int יצרו חוויית לימודים אפקטיבית, במתכונת השומרת השומרת על ריכוז לאורך זמן. בקורסים ב-Int הלימודים נעשים בחלוקה לקבוצות, כאשר האינטראקציה נעשית דרך זום בשיטת – Breakout rooms zoom, כך שהתלמידים עובדים בקבוצות קטנות (מה שמסייע לשמור על ריכוז) וכן מאפשר למרצים לפקח ולעזור כשצריך.  
 1. בסוף, הנוכחות הפיזית לא תורמת לכולם- המפתח להצלחה בקורס בסופו של דבר הוא התרגול העצמי, בין אם מדובר בלמידה מהבית ובין אם בלמידה מרחוק. הפרקטיקה של "ללמוד מהבית" ממילא תהיה מנת חלקכם כך או אחרת, גם בעולם התעסוקה המעשי אגב: לימוד עצמי הוא משהו שקורה בהייטק כל הזמן. בקורסים השונים ב-Int משקיעים זמן רב בתרגול ובפרויקטים האישיים, כך שכל תלמיד מצד אחד עושה את העבודה כמו שצריך, ומצד שני כן מרוויח את ההגנה, הפיקוח וההכוונה הדרושה לצורך הצלחה בקורס.  
 1. שמירה על הבריאות, וגמישות במצבים קשים- כולנו זוכרים את תקופת הקורונה. אלמלא האופציה של לימוד מרחוק, פשוט לא היה ניתן לקיים לימודים באותם ימים. אולם גם "בעיתות שגרה", לימוד מרחוק מאפשר לנו לשמור על הבריאות, ואנחנו אפילו יכולים ללמוד ולנכוח בשיעורים, גם כאשר אנחנו לא בקו הבריאות לא עלינו. כמו כן, מדינת ישראל לצערנו יודעת לעתים ימים קשים מבחינה בטחונית, וטוב שיש אפשרות להימנע מלצאת מהבית בימים שכאלו.  

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

  שיחה עם נציג

  דילוג לתוכן