ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מהי רשת מחשבים ואיך מנהלים אותה?

INT College
מהי רשת מחשבים ואיך מנהלים אותה

בחברות הייטק תמצאו מגוון תפקידים אפשריים בהם תוכלו להשתלב. אחד מהם הוא התפקיד של מנהל רשת. אולם מה זה רשתות מחשבים, ומה באמת עושה מנהל רשת בעבודתו היום-יומית? הנה מה שחשוב לדעת על עבודתו של מנהל הרשת.

מהן רשתות מחשבים?

רשתות מחשבים מהוות תשתית קריטית בעולם הטכנולוגיה המודרני לכל ארגון וחברה שאתם יכולים לחשוב עליהם. רשתות מחשבים מאפשרות תקשורת ושיתוף מידע בין מחשבים והתקני מיחשוב בכל מקום ברשת הארגון, בין אם מדובר במחשב שנמצא בחדר ליד, ובין אם במחשב הנמצא ביבשת אחרת. רשת מחשבים מורכבת מחומרה כגון כבלים, מתגים ונתבים, וכן מתוכנת ניהול רשת, המנהלת את זרימת המידע בין המחשבים ברשת, מספקת אבטחה וכדומה.

אפשר לומר שיש שני סוגים עיקריים של רשתות: LAN (ראשי תיבות של Local Area Network) ו-WAN (ראשי תיבות של Wide Area Network). כשאנו אומרים LAN אנו מתכוונים לרשת המתפרשת על אזור קטן יחסית (לכן היא Local, כלומר מקומית). עוד לפני ימי האינטרנט המסחרי, היה מה שנקרא אתרנט (Ethernet), שהיא טכנולוגיה לתקשורת נתונים ברשתות מקומיות. האתרנט אפשרה למשל להעביר קבצים בין מחשב למחשב גם בלי אינטרנט, באמצעות אותה רשת אתרנט שהייתה בשימוש באוניברסיטאות, צבא ארצות הברית וכדומה. פרוטוקול האינטרנט (IP) מועבר על גבי האתרנט, אשר למעשה נחשבת לטכנולוגיה שהיוותה את הבסיס לאינטרנט כפי שהוא היום.

לעומת ה-LAN, האינטרנט הוא WAN. מה זה WAN? רשת המתפרשת על אזור גדול יחסית. כשאנחנו מדברים על רשת ביתית, או אפילו רשת מקומית של חברת הייטק, אנחנו מדברים על LAN. אולם כאשר אנחנו מדברים על רשת המחברת בין המון מחשבים (כמו האינטרנט עצמו, אבל גם רשת פנימית של חברות גדולות), אנחנו מדברים על WAN. ההבדלים בין הרשתות הן מבחינת הארכיטקטורה שלהן (כיצד הן בנויות), אילו פרוטוקולים הן משמשות וכדומה.

רשתות יכולות להיות מבוססות כבלי רשת, והן יכולות להיות אלחוטיות. כאשר אנו מדברים על רשת אלחוטית אנו מדברים על WLAN (שזה Wireless LAN) או WWAN.

כיצד מנהלים רשת מחשבים?

ניהול רשת מחשבים כולל אחריות על כל מה שקשור לתקינות פעולת הרשת של חברה או ארגון. למשל, פעולות כגון הגדרת משתמשים והרשאות, אבטחת מידע, גיבוי נתונים, אחראי לאבטחת המידע של החברה ומגן מפני תקיפות סייבר וכדומה. מנהל רשת ותיק יותר גם מתכנן את תצורת הרשת, בוחר את רכיבי החומרה והתוכנה, דואג להרחיב את הרשת ככל שהחברה גדלה ועוד.

תפקידו של מנהל הרשת הוא חשוב וקריטי לתפקודו התקין של הארגון, היות ורשת המחשבים היא תשתית קריטית לארגון, ובלעדיה, ארגונים רבים לא יוכלו לעשות דבר. מעבר לכך, במקרה של אסון טבע או מתקפת סייבר קטלנית, אם מנהל הרשת לא דאג לביצוע גיבויים כמו שצריך, אזי חברות יכולות לספוג הפסדים ואף נזקים אדירים.

הסתקרנתם? קראו עוד על קורס ניהול רשתות

לקביעת שיחת ייעוץ חינם

    שיחה עם נציג

    דילוג לתוכן