ליצירת קשר
whatsapp
לימודי הייטק ב-INT LIVE
טלפון

מה זה QA ועד כמה התפקיד מאתגר?

ירדן חיון
QA

QA הוא קיצור של שתי המילים Quality Assurance, כלומר אבטחת איכות. במסגרת תפקידו של איש QA, עליו לבצע בדיקות תוכנה, ולכן התפקיד יתאים בעיקר לאנשים פרפקציוניסטים, כאלה שפירקו את הרדיו בילדותם כדי לבדוק למה הוא הפסיק לפעול.

מכללת iNT מציעה קורס QA ו-ISTQB בסביבת Mobile ,Cyber ,IT ו- WEB. הקורס מתקיים 255 שעות אקדמאיות בלבד, ולאחר מכן תוכלו כבר להשתלב במגוון מקומות עבודה נחשקים!

מה זה QA ועד כמה הוא נחשק בתחום ההייטק?


תחום QA התפתח מאוד בשנים האחרונות בשל ההתפתחות הטכנולוגית וריבוי התוכנות והממשקים הפעילים, ונראה שהתפקיד נמצא כיום בראש רשימת המקצועות המבוקשים בהייטק. למעשה, מדובר בתחום שעוסק בבדיקות תוכנה הנעשות למגוון פלטפורמות טכנולוגיות כמו אפליקציות, מערכות, ממשקים ועוד. הבדיקות הנעשות מבטיחות לשמור על תקינותם ויציבותם של המערכות, על מנת שיעבדו בצורה תקינה ובהתאם לדרישות הלקוח.

אמרתם אתגר, אמרתם QA


תפקיד QA יכול להיות מאוד מאתגר וכולל מגוון שלבי עבודה הדורשים חוש אנליטי מחודד, לצד הגדלת ראש, על מנת לאתר פתרונות לשימוש בממשקים ופלטפורמות עם מינימום באגים. שלבים אלה כוללים ביצוע בדיקות יומיות ויצירת תכנית הכוללת שלבים מפורטים להפחתת הבאגים במערכות עליהם הוא אחראי. שלבים אלה חייבים להיעשות בסבלנות רבה, תוך היכרות מעמיקה עם הטכנולוגיות והבנת הארכיטקטורה של המערכת וצרכי הארגון. למעשה, בודק QA הוא בעל המקצוע היחיד שעובד עם המערכת משלב האפיון שלה ועד להשקתה, וגם לאחר מכן על מנת לשמור על תקינותה.

אמנות, ידע והתמודדות


בודק תוכנה הוא זה שמזהה את הבאגים בזמן הנכון, עוד לפני שהלקוח יבחין בהם, ולכן ניתן לומר שהתפקיד הוא אמנות בפני עצמה הדורשת ידע והיכרות עם תוכנות רבות, לצד התמודדויות עם מגוון רב של באגים ותקלות. אם נשווה את תפקידו של בודק תוכנה לתפקיד IT אחר, נגלה שכאן דרושה הרבה יותר יצירתיות, מחשבה, ניתוח מקרים ועוד. קורס QA מכין את התלמידים לאתר כמה שיותר באגים בכמה שיותר מערכות ולכן הידע שרוכש בודק תוכנה הוא עצום.

בדיקות תוכנה הן חלק אינטגראלי מכל פיתוח


כיום כל מוצר, מאכל, ביגוד או כל דבר אחר חייב לעבור בדיקות איכות. אם זה הגאדג'ט שקנינו, הנייד, החולצה שאנו לובשים ואפילו כוס הקפה ממנה אנחנו שותים. למה? כיוון שעל החברה המשווקת לדאוג שהמוצר יהיה ללא באגים וישרת את המטרה בצורה הטובה ביותר. במידה והמוצר לא יעבור בקרה, הסיכוי שימצאו פגמים והמוצר יוחזר – יהיה גבוה ויפגע בשם החברה.
עכשיו דמיינו ארגון ענק שרכש מערכת CRM או כל תוכנה אחרת, כאשר התוכנה מסייעת לארגון להכניס כסף, מכיוון שכל המידע נמצא שם. כל תקלה, ולו הקטנה ביותר יכולה לגרום לארגון להפסדים. לדוגמה כרטיס לקוח שאינו עולה ולא ניתן להוציא הזמנה, או חיוב שאינו נקלט במערכת וכו'. אלה כמובן דוגמאות קטנות, שהרי בודק תוכנה יכול להיות אחראי על מגוון מערכות שחייבות לפעול בצורה תקינה יום יום.
אם נסתכל לרגע על התפקיד, נראה שהוא מורכב משלבים רבים הכוללים בדיקות למערכת, בחינת המידע, איתור באגים, בדיקת האבטחה שלה, בדיקת ביצועי המערכת ועוד. כל אלה חייבים להיות תקינים ויעילים בכל ארגון, ולכן בודק תוכנה יוכל להשתלב במגוון מקומות עבודה נחשקים כמו בארגונים גדולים או בחברות המספקות שירותי QA חיצוניים.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם